21 نمونه از اهداف توسعه فردی که به بهتر شدن شما کمک میکنه

توسعه فردی

یکی از عاقلانه‌ترین و سالم‌ترین تصمیم‌هایی که می‌تونین برای خودتون بگیرین، وقت گذاشتن دائمی برای توسعه فردیه.

بعضی چیزهایی که می‌خوایم داشته باشیم اینا هستن: ارتقای کیفیت زندگی، رسیدن به چیزهای بیش‌تر، فرد بهتری شدن و تلاش برای تبدیل شدن به بهترین نسخه خودمون. به همین علت برای توسعه فردی تو زندگی‌مون هدف گذاری می‌کنیم.

فهرست پایین شامل 21 نمونه از اهداف توسعه فردیه که بهتون کمک می‌کنه رشد فردی خودتون رو بیش‌تر کنین و رفته‌رفته خوشحال‌تر و به خودتون مطمئن‌تر بشید.

1- پذیرای هم‌دلی باشید

هم دلی یعنی درک بدون غرض دیدگاه‌ها و نظرات مختلف که می‌تونه بینش زیادی رو برای دیدگاه و نظر خودتون فراهم کنه.

2- اعتماد به نفس

مطالعات نشون دادن که IQ فرد، مهم‌ترین عامل موفقیت نیست. درعوض سه عامل زیر تعیین کننده موفقیت و مهم‌تر از هوش هستند: اعتماد به نفس، هدف‌گذاری و پشتکار؛ عزت نفس یا اعتماد به نفس اساساً یعنی این که چه طور درباره خودتون فکر می‌کنین. یکی از دلایلی افزایش اعتماد به نفس اینه که ارتباطی قوی بین اعتماد به نفس و موفقیت وجود داره. پس حتماً یکی از اهداف توسعه فردی‌تون باید افزایش اعتماد به نفس باشه.

3- خوب گوش دادن

یاد بگیرین به دیگران توجه کنین و بهشون نشون بدین واقعاً برای نظراتشون ارزش قائل هستین و می‌دونین چی میگن. خوب گوش کردن، پرسیدن سؤالات به صورت آزادانه و با زبان اشاره مناسب اونا و حذف هر نوع عامل حواس پرتی که مانع گوش کردن شما میشن، باعث میشن تا شنونده ی بهتری باشید.

خوب گوش دادن

4- با ترس دوست بشید

برای از بین بردن ترس اول باید باهاش رو به رو بشین و به خودتون اجازه بدین تا ترس رو تجربه کنین. وقتی با ابهام و عدم قطعیت این موقعیت کنار اومدین، می‌تونین خیلی منطقی و آروم روش برطرف کردنش رو هم پیدا کنید.

5- زبان بدنتون رو بهتر کنید

زبان بدن همون ارتباطات غیر کلامی شما شامل حرکات و تکون‌هاییه که به خودتون میدید. تحقیقات ثابت کردن که زبان بدن درست می‌تونه به ارتباط مؤثر شما با دیگران و انتقال بهتر پیام‌ها به اونا کمک کنه. زبان بدن، جسارت، اعتماد به نفس و پشتکارتون رو نشون میده. درواقع حرکات خاصی از بدن می‌تونن باعث بهبود کارکرد شما هم بشن.

6- با دیگران کنار بیاید

همیشه باید دنبال ابزاری برای سازش با بقیه باشید ولی لازمه صادق باشید و هدف اصلی‌تون بازیچه قرار دادن دیگران نباشه و سعی کنید به جای اون، روش‌های برقراری ارتباط موثر و کنار اومدن با دیگران رو یاد بگیرید.

7- با خودتون کنار بیاید

برای این که بتونید با بقیه کنار بیاید، اول باید با خودتون کنار بیاید. باید یاد بگیرین قدردان مهارت‌ها، تجربه، اصل‌ها (فلسفه‌ها)، آرمان‌ها و محدودیت‌های خودتون باشید. این تمرکز سالم و فروتنی بیشتر شما، الهام‌بخش و کاریزماتیکه.

با خودتان کنار بیایید

 

8- اهمال کاری رو کنار بذارید

باید بدونید که اهمال کاری، ویژگی شخصیتی نیست بلکه یه عادته. چون یه عادته، پس 100‌% احتمال داره که بتونین اون رو بذارین کنار؛ دقیقاً همون طوری که اون رو یاد گرفتین. تلاش برای استفاده بهینه از زمان، مؤثرترین روش برای این کاره و می‌تونه در هر صورت مانع اهمال کاری بشه.

9- زود بیدار شید

به سحرخیزی عادت کنید. یه ضرب المثل قدیمی میگه: «زود خوابیدن و زود بیدار شدن کمک می‌کنه سالم، ثروتمند و دانا باشید!»، شاید چند مزیته که به محبوبیت سحرخیزی بیش از پیش اضافه میکنه؛ مثلا: لذت بردن از طلوع خورشید، کمی نرمش صبحگاهی برای تناسب اندام، توانایی کار کردن روی پروژه‌ای قبل از شروع روز کاری رسمی فقط به این دلیل که براتون مهمه و الی آخر. به‌علاوه مطالعات نشون میده که سحرخیز‌ها نسبت به اونایی که دیر بیدار میشن، شاد‌تر و سالم‌ترن و بازدهی و بهره‌وری بیش‌تری دارن.

بیشتر بخوانید:  چرا توسعه فردی مهم است؟

10- فعال‌تر (پویا) باشید

عادت فعال‌تر بودن (پویایی) رو ملکه ذهن‌تون کنید. بعضی از ویژگی‌های افراد فعال‌تر (پویا) اینا هستن:

– همیشه خودشون رو مسئول زندگی خودشون می‌دونن.

– خودشون رو قربانی شرایط خارجی نمی‌‌بینن.

– اجازه نمیدن بقیه برای سرنوشت‌شون تصمیم بگیرن.

– مسئولیت‌ نتایج زندگی‌شون رو خودشون به عهده می‌گیرن.

فعال تر باشید

 

11- در حل اختلاف استاد شید!

اختلافات، بخشی از زندگی ما رو تشکیل میدن. راه حل گذر از اختلافات، توسعه مهارت حل اختلافه. اگر توانایی حل منطقی اختلاف‌ها و آروم کردن دوستانه بحث و مشاجره‌ها رو داشته باشید، قطعاً بهتون کمک می‌کنه موفق‌تر و البته شاد‌تر از قبل باشید.

12- گذشته رو رها کنید

یکی از بزرگ‌ترین موانع توسعه فردی، باقی موندن در گذشته ها است. برای این که واقعاً شاد باشید، خیلی مهمه که تو حال زندگی کنید. پس باید یاد بگیرید بیخیال گذشته شده و به زمان حال و اتفاقاتی که درش جریان داره بچسبید!

13- سعی کنید تایم بیشتری رو به مطالعه کردن اختصاص بدید

هیچ چیز قوی‌تر از گنج دانش نیست و روش رسیدن به این گنج هم اینه که تا جایی که می‌تونید مطالعه کنید. تحقیقات ثابت کردن که کسب دانش جدید باعث رفع عطش افراد برای رقابت میشه و نهایتاً اونا رو شادتر می‌کنه. باید عادت کتاب خوندن رو ایجاد کنید؛ این عادت بهتون کمک می‌کنه مهارت های جدید به دست بیارید و مهارت‌های فعلی‌تون رو هم توسعه بدید.

14- تاب آوری‌تون رو بیش‌تر کنید

تاب‌آوری، توانایی ذاتی غلبه بر هر نوع سختیه. تاب‌آوری، تفاوت بین احساس بدبختی و مواجهه مطمئن و شجاعانه با مشکلات شماست. همیشه باید یاد بگیرید که چه طور در برابر هر نوع مشکلی مقاومت کنید؛ این کار بهتون کمک می‌کنه قوی‌تر بشید.

15- ‌به‌خوبی استرس خودتون رو مدیریت کنید

استرس در اکثر شرایط منجر به تجربه ی اضطراب در شما میشه. این استرس نه‌تنها رو سلامت فیزیکی‌تون بلکه رو سلامت روانی و عاطفی‌تون هم اثر میذاره. باید بدونین چه طور میشه استرس رو به‌خوبی مدیریت کرد. این روز‌ها تکنیک‌های زیادی برای مدیریت استرس وجود دارن. پس تنها کاری که باید بکنید اینه که تمایل به جنگ با استرس داشته باشید. این روز‌ها پیدا کردن ابزار مبارزه با استرس دیگه چالش محسوب نمیشه چون خیلی راحت میشه با یه گشت و گذار ساده در اینترنت، راهی براش پیدا کرد.

16- باورهای محدود کننده تون رو نادیده بگیرید

باورهای محدود کننده مانع رشدتون میشن چون شما رو تو منطقه امن‌تون نگه می‌دارن و مانع این میشن که چیز‌های جدید رو تجربه کنید و به دلیل ترس از شکست یا آسیب دیدن حین رشد، مانع خطر‌پذیری شما میشن. ممکنه باورهای محدود کننده‌ای درباره هر چیزی داشته باشید؛ از پول و رابطه گرفته تا موفقیت؛ این فهرست هم تموم شدنی نیست. مهمه که بتونین بارهای محدود کننده خودتون رو بشناسید، به اونا غلبه کنید و باورهای مثبتی رو جایگزین اونا بکنید که بهتون اجازه میدن به رویاهاتون تو زندگی برسید.

17- خودتون رو به اشتراک بگذارید

سعی کنید تبدیل به یک معلم بشید و زمان، بازخورد، نظرات، دانش و مهارت‌هاتون رو با دیگران به اشتراک بذارید. انتقال دانش و مهارت‌ها نه‌تنها به نفع خودتون و دیگرانه بلکه خود این کار، راه های رسیدن به اون دانش و تسلط رو براتون تقویت میکنه.

18- اراده‌تون رو قوی‌تر کنید

پرورش اراده قوی باعث ارتقای مالی، سلامت بیشتر، روابط بهتر، موفقیت حرفه‌ای و سایر زمینه‌های دیگه تو زندگی‌تون میشه. بدون توجه به اهدافی که برای خودتون تعیین می‌کنید، لازمه اراده رسیدن به اونا رو هم داشته باشید.

19- بیش‌تر فکر کنید

سعی کنید بیش‌تر فکر کنید. این کار بهتون کمک می‌کنه قدردان موهبت‌ها و مزایای زیادی باشید که بخشی از زندگی‌تون هستن. به جای فکر کردن به گذشته‌ای که هیچ کاری نمیشه براش کرد، باید یاد بگیرین در زمان حال زندگی کرده و از لحظات خودتون لذت ببرید.

20- تصمیمات بهتری بگیرید

عادت تصمیم گیری بهتر رو در زندگی ایجاد کنید. انتخاب‌ها یا تصمیماتی که دارید، نهایتاً زندگی شما رو تغییر خواهند داد. تصمیماتتون هستن که به زندگی‌تون شکل میدن؛ پس خیلی مهمه که تصمیمات بهتری بگیرید چرا که به این واسطه احتمالاً زندگی بهتری خواهید داشت.

21- روی طرز فکر خودتون کار کنید

طرز فکر شماست که به معرفی شما میپردازه و همین امر، نقطه‌ای است جهت شناختن حالت ذهنی شما. باید دائماً رو طرز فکرتون کار کنید و ازش به عنوان ابزاری جهت رشد خودتون استفاده کنید. داشتن ذهنیتی مثبت می‌تونه کوه رو هم جابه‌جا کنه. این طرز فکر بهتون کمک می‌کنه به چیزی که از زندگی می‌خواید برسید.

 

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ‌پستِ “21 “Examples of Personal Development Goals for a Better You است که «حامد گلی» ترجمه‌اش کرده است.

11 دیدگاه برای “21 نمونه از اهداف توسعه فردی که به بهتر شدن شما کمک میکنه

 1. حسن معماری گفته:

  با سلام
  مثل همیشه عااالی
  طرز فکر شماست که به معرفی شما میپردازه و همین امر، نقطه‌ای است جهت شناختن حالت ذهنی شما.
  سپاسگزارم

 2. tattoomj گفته:

  ممنون. اگه همه تودوستاشون یکی مثل تو داشتن دنیا جای بهتری میشد. امیدوارم خسته نشی وروز به روز انگیزه واسه اینکه دنیارو جای بهتری کنی کم نشه. پاکدست و… همشون کاش حداقل یکی از معلممون مثل توبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.