جستجو
Close this search box.

۱۰ نشانه که باور دارید شاد بودن کار اشتباهی است

همه ما می‌خواهیم که زندگی شادی داشته باشیم ولی با این حال گاهی اوقات به نظر می‌رسه که ما در پرهیز از شادی متخصص شدیم.

اگر در حال از دست دادن سهم خودتون از شادی هستید، ممکنه باورهای ناخودآگاهی داشته باشید که تجربه شادی رو برای شما غیرممکن می‌کنند و در واقع، حتی ممکنه باور کنید که شاد بودن کاری اشتباهه.

این باور منجر به محرومیت هیجانی و عاطفی یا emotional deprivation می‌شه. همان‌طور که در ویدیوی رایگان AHA Solution آموزش می‌دیم، محرومیت هیجانی و عاطفی می‌تونه تبدیل به وابستگی تبدیل بشه. یعنی الگویی آشنا که به معنای واقعی کلمه، راهی برای خودتخریبی در زندگی شماست.

چطور می‌تونید تشخیص بدید که درگیر چنین پدیده‌ای هستید؟

در این مقاله ده نشانه رو بررسی کردیم که نشون می‌دن شما باور دارید شاد بودن اشتباهه.

1. همزمان با احساس شاد بودن، احساس نگرانی هم دارید و نگرانید که این شادی ادامه‌دار نباشد

شادی برای برخی از افراد اینقدر ناآشناست که بهش اعتماد ندارند. اگر وقتی شروع به احساس شادی می‌کنید، مضطربید که اتفاق بدی رخ بده، در واقع معتقدید که شادی موندنی نیست یا شما رو به فردی آسیب‌پذیر تبدیل می‌کنه.

این اتفاق متاسفانه خیلی رایجه. خیلی از مردم باور دارند که اگر به خودشون اجازه می‌دن شاد باشند، در واقع قراره که یک چیز وحشتناک، طوری که انتظارش رو ندارن براشون اتفاق بیفته.

2. از این که احساس خوبی دارید، احساس گناه می‌کنید

اغلب آدم‌ها وقتی کار اشتباهی انجام می‌دن احساس گناه می‌کنند و برخی از افراد وقتی از چیزی لذت می‌برند احساس گناه دارند، انگار که کار اشتباهی انجام دادند.

اگر شما با افرادی بزرگ شدید که بهتون اجازه نمی‌دادند خوشحال باشید یا ابراز شادی کنید، پس شما هم یاد گرفتید که شاد بودن کار اشتباهی است و احتمالا الان براتون سخته که بدون نگرانی و اضطراب شاد باشید و اوقات خوبی رو سپری کنید.

3. نیازهایتان را مطرح نمی‌کنید

میلیون‌ها نفر به دیگران اجازه می‌دن که توسط اون‌ها نادیده گرفته بشن، ازشون سواستفاده کنند یا دیگران این افراد رو جدی نگیرند و ازشون انتظارات بی‌جا داشته باشند. چون این افراد نظرهای خودشون رو بیان نمی‌کنند. اگر حرفتون رو بزنید و به دیگران بفهمونید که درست نیست با شما اینطور رفتار کنند، احتمالا رفتار بدشون متوقف خواهد شد. یا اگر بهشون بگید که دقیقا به چه چیزی نیاز دارید، به احتمال زیاد اون رو براتون فراهم می‌کنند.

برآورده‌شدن نیازهای شما منجر به برآورده‌شدن احساس لذت و اغلب خوشحالی می‌شه. نادیده گرفتن نیازهاتون نشانه اینه که لذت چیزی نیست که شما به دنبالش هستید. خب چرا؟

4. بیش از حد بر نیازهای دیگران متمرکز هستید

متمرکز شدن بر روی نیازهای دیگر کار بزرگوارانه‌ایه. خوشحال کردن دیگران احساس خوبی داره اما در صورتی که تمرکز صرفا بر روی نیازهای اون‌ها باشه و از نیازهای خودتون غافل بشید، آسیب می‌بینید. چرا احساس می‌کنید شادی شما مهم نیست؟ متاسفانه این رفتار به کینه و ازخودگذشتگی عاطفی منجر می‌شه.

5. نمی‌توانید از لحظه لذت ببرید

آسان گرفتن، رها کردن و تفریح در لحظه حال، راه مهمی برای تجربه لذت و کاهش استرسه و یک نیاز بزرگ به شمار می‌ره!‌ در واقع فهمیدن این موضوع باعث می‌شه به شادی رسید. شادی در مکان و زمان حال جای داره و اگر شما از مکان و زمان حال دوری کنید در واقع دارید از آرامش و حضور اجتناب می‌کنید.

  1. شما از نظر احساسی جذب افراد خودخواه یا افرادی که ثبات عاطفی ندارند می‌شید

یک راه مطمئن برای برآورده نشدن نیازهاتون اینه که افرادی رو انتخاب کنید که از نظر عاطفی در دسترس نیستند یا خودشیفته (narcissistic) هستند. وقتی به این دسته از افراد متعهد می‌شید، باید خودتون رو برای یک عمر محرومیت هیجانی و عاطفی آماده کنید.

7. شما منتظر هستید ناامید بشید یا فکر می‌کنید که هیچ‌چیز درست پیش نخواهد رفت

انتظار ناامیدی، شادی رو دور نگه می‌داره. در واقع شما رو از این که کاری رو انجام بدید که خوشحالتون می‌کنه دور نگه می‌داره و باعث می‌شه که اگر کاری رو هم انجام دادید که خوشحالتون می‌کنه، نتونید ازش لذت ببرید. احساس نیاز به لذت جسمی و عاطفی جوهره‌ی زندگیه. شما توی تجربه موقعیت‌های مختلف پیش‌بینی می‌کنید که ناامید خواهید شد و منتظرید که این پیشگویی به واقعیت بپیونده. با این مدل پیش‌بینی کردن و نفوس بد زدن انتظار دارید ناامید بشید در صورتی که اگر منتظر ناامیدی نبودید این وضعیت اتفاق نمی‌افتاد.

8. هدفتان را از زندگی نمی‌دانید

ندونستن این که چه چیزی می‌خواهید یا خودداری از صرف زمان برای فهمیدن این موضوع، راهی برای دوری از هدفتون در زندگیه. زندگی کردن با دونستن این که هدفتون چیه، نیاز بزرگیه که برای شما لذت و معنا رو به ارمغان میاره. دارید خودتون رو از پیدا کردن همچین چیزی محروم می‌کنید؟

9. از صمیمیت اجتناب می‌کنید

نیاز به صمیمیت اساس روابط و شادیه. وقتی شما از روابط نزدیک و صمیمی اجتناب می‌کنید یا دوست ندارید که با آدم‌ها ارتباط عمیق برقرار کنید، این جنبه از زندگی رو از دست می‌دید.

10. لحظات بد رو دوباره زندگی می‌کنید اما لحظات خوب رو فقط تماشا می‌کنید

افراد شاد معمولا خاطرات شاد رو زنده می‌کنند و خاطرات ناراحت‌کننده رو مثل یک ناظر خنثی از دور می‌بینند. افراد غیرشاد و بدبین تمایل دارند خاطرات ناخوشایند رو دوباره زنده کنند و خاطرات خوب رو از دید ناظر ببینند.

ما در NPL (منبع مقاله) چندین دهه است که متوجه این روند شدیم. این یک ساختار ذهنی ساده است. خاطرات خوش خودتون رو زنده کنید، از نزدیک اون‌ها رو ببینید و لمس کنید و خاطرات ناخوشایندتون رو با چشم‌انداز یک تصویر بزرگ نگاه کنید (از دور اون‌ها رو تماشا کنید) و ازشون یاد بگیرید، نه این که اون‌ها رو دوباره زنده کنید.

زمان این رسیده که از این الگوها فراتر برید و به خودتون اجازه بدید که نیازهاتون رو برآورده کنید؟ امیدوارم.

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ‌پستِ «Ten Signs You Believe it’s Wrong to Be Happy» است که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» ترجمه‌اش کرده است.

یک پاسخ

  1. “همزمان با احساس شاد بودن، احساس نگرانی هم دارید و نگرانید که این شادی ادامه‌دار نباشد”
    اکثریت آدمها این حس را دارند و خیلی سخته که این حس را در اون لحظه از خودت دور کنی کاری که خودم اون زمان انجام می دم چشم هام را می بندم و برای چند ثانیه نفس عمق می کشم
    و یادآوری این موضوع که این فقط یک فکر نه یک اتفاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط