جستجو
Close this search box.

برای بهره‌وری بیشتر در صبح، هرشب این ۲ کار را انجام دهید

اگر می‌خواهید سحرخیز باشید اما نمی‌توانید زود بخوابید، این دو مورد را امتحان کنید.

من آدم صبح هستم (صبح‌ها خوش‌اخلاقم و بهره‌وری دارم). متوجه شدم که همه اینطور نیستند و خب مشکلی به وجود نمیاره. بحث‌های زیادی درباره این که صبح‌ها با بهره‌وری بیشتری همراهه یا نه وجود داره و من تلاش نمی‌کنم شما رو متقاعد کنم که بین ساعت ۵ تا ۷ صبح می‌تونید بیشتر از کل روز کار انجام بدید. (هرچند که من (نویسنده متن) همین‌قدر کار انجام می‌دم) اما اگر می‌خواهید بدون توجه به ساعتی که صبح رو شروع می‌کنید، ازش بیشترین استفاده رو ببرید، در این متن به دو کار پرداختیم که باید از همین الان شروع کنید و انجامشون بدید.

آماده شدن برای خواب

اگر نخوابید، نمی‌تونید ساعت پنج صبح بیدار شید. این حتی یک توصیه هم نیست بلکه عقل سلیم اینطور حکم می‌کنه. خوابیدن و داشتن خواب کافی یکی از چالش‌هاییه که بسیاری از افراد باهاش روبه‌رو هستند.

یکی از راه‌های کمک کننده، داشتن یک برنامه روتین برای خوابیدنه. روتین خودتون رو در یک ساعت مشخص شروع کنید و هرشب بهش پایبند باشید. هدف اینه که خودتون رو شرطی کنید تا ریتم بدنتون به طور طبیعی شما رو برای خواب آماده کنه. برای مثال روتین من (نویسنده) اینه که بعد از این که من و همسرم بچه‌ها رو خوابوندیم، من گوشیم رو به شارژ بزنم، لباس‌هام رو عوض کنم، دندان‌هام رو مسواک بزنم، تخلیه ذهنی (در ادامه توضیح می‌دم) انجام بدم و بعد نیم‌ساعت تلویزیون تماشا کنیم. (ما از طرفداران سریال فرندز هستیم) وقتی این کار تمام شد، معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می‌کشه به خواب برم. هر شب همین‌طوره.

تخلیه ذهنی

برخی از شما به خودتون می‌گید که من از خودم این حرف رو درمیارم که فقط پنج دقیقه زمان می‌بره تا بخوابم. اما این حقیقته و همسرم رو دیوانه می‌کنه که به این راحتی می‌خوابم. اگر شما از اون دسته از افرادی هستید که هرکاری هم بکنید باز نمی‌تونید به خواب برید، اغلب یکی از این دو مورد عامل این اتفاقه: یا در ورز کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، یا نمی‌تونید ذهنتون رو خاموش کنید. دومی معمولا نتیجه فکر کردن به تمام کارهاییه که انجام ندادید یا کارهایی که فردا باید انجام بدید.

اگر متوجه شدید که در رختخواب دراز کشیدید و به فکر فرو رفتید، احتمالا به این دلیله که مغزتون نمی‌خواهد از فکر کردن به این چیزها دست برداره چون نمی‌خواهید اون‌ها رو فراموش کنید. پس این کار ساده رو انجام بدید: یک دفترچه یادداشت و یک خودکار کنار تخت نگه دارید تا وقتی همه این افکار در سرتون شناور می‌شه و خواب رو از چشمانتون می‌گیره، بتونید اون‌ها رو یادداشت کنید.

و بله احتمالا می‌تونید این کار رو با گوشی موبایلتون هم انجام بدید ولی من پیشنهاد می‌کنم که این کار رو نکنید. این فرآیند رو ساده نگه دارید چون موبایل شما باعث حواس‌پرتی بسیار زیادی می‌شه و احتمالا در نهایت به چک کردن شبکه‌های اجتماعی یا تماشای فیلم و سریال ختم خواهد شد.

در ضمن من این حرف رو از خودم درنیاوردم. من نمی‌دونم چه کسی متوجه ارزش یک تکه کاغذ و یک خودکار شده اما در واقع دلیل علمی پشت همچین چیزی وجود داره. علاوه بر این که به مغز شما اجازه می‌ده تا دیگر نگران فراموش کردن نباشه، نقطه‌ای رو در اختیار شما قرار می‌ده تا بتونید برای شروع صبح روز بعد از اون استفاده کنید. شما از قبل فهرستی از چیزهای مهمی که بهشون فکر می‌کردید رو دارید و می‌تونید در اولین فرصت بهشون رسیدگی کنید.

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ پست «To Be More Productive in the Morning, Do These 2 Things Every Night» است که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» آن را ترجمه کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط