جستجو
Close this search box.

یا از اعتماد به نفس خودتون استفاده کنین، یا اون رو از دست بدید!

از اعتماد به نفستون استفاده کنید

“بیشتر مردم در یک دایره بالقوه محدود زندگی می‌کنن.”

این حرف نتیجه مشاهدات ویلیام جیمز (فیلسوف آمریکایی) هست و بیشتر از یه قرن از این سخن می‌گذره، ولی مردم همچنان مثل گذشته هستن. خیلی از افراد از پتانسیل‌های خودشون به خوبی استفاده نمی‌کنن. این موضوع اصلا به کمبود هوش، فرصت یا منابع ربطی نداره. بلکه موضوع عدم اعتماد به نفس هست. یا به عبارت دیگه، اعتماد به نفس خیلی کمی دارن. بدون اعتماد به نفس می‌تونین کارهای کوچیک انجام بدید، ولی با اعتماد به نفس شما می‌تونین هر کاری انجام بدید. در ادامه همراه ما باشید تا بهتون بگیم چطوری از اعتماد به نفستون به خوبی استفاده کنین…

 

اعتماد به نفس چیه؟

بیشتر مردم اعتماد به نفس رو چیزی می‌دونن که تعداد کمی از افراد خوش شانس با اون متولد می‌شوند و بقیه در آرزوی داشتن اون باقی می‌مونن. اما این طرز فکر اصلا درست نیست. اعتماد به نفس یک ویژگی ثابت نیست، این نتیجه افکاری هست که به اون‌ها فکر می‌کنیم و اقداماتی که انجام میدیم، نه بیشتر؛ نه کمتر. اعتماد به نفس بر اساس توانایی واقعی شما برای موفقیت در یک کار نیست، بلکه بر اساس اعتقاد شما به توانایی‌تون برای موفقیت به حساب میاد. مثلا:

 • باور شما به توانایی‌تون در صحبت کردن در مقابل حضار
 • باور شما به توانایی‌تون در یادگیری یک فناوری جدید
 • باور شما به توانایی‌تون برای رهبری یک تیم
 • باور شما به توانایی‌تون برای مدیریت رویارویی با مشکلات یا مدیریت تعارض
 • باور شما به توانایی‌تون برای تغییر شغل یا حرفه، ترک یک رابطه یا راه‌اندازی یک کسب و کار.

 

مدتهاست که ثابت شده باورهایی که ما داریم، حالا چه درست یا غیر واقعی، اعمال ما رو هدایت می‌کنن و زندگی‌مون رو شکل می‌دهند. خبر خوب اینه که تحقیقات جدید در مورد انعطاف‌پذیری عصبی نشون میده که ما می‌تونیم به معنای واقعی کلمه مغز خودمون رو به گونه‌ای تغییر بدیم که بر افکار و رفتار ما در هر سنی تاثیر بذاره. یعنی مهم نیست که تا به حال چقدر ترسو بودید، ایجاد اعتماد به نفس تا حد زیادی اردای هست. یا به زبان عامیانه میشه گفت که با “انتخاب” ما صورت می‌گیره. با تلاش مداوم و شجاعت برای ریسک کردن، ما می‌تونیم به تدریج اعتماد به نفس خودمون رو افزایش بدیم و ظرفیت پذیرش اون رو بالاتر ببریم.

البته اعتماد به نفس می‌تونه در طول زندگی ما افزایش پیدا کنه و از بین بره. زمانی که ما یک برد رو تجربه می‌کنیم یا ازمون تعریف می‌کنن، اعتماد به نفسمون تقویت میشه. زمانی که تلاش‌های ما به نتیجه نرسیده، مورد انتقاد قرار می‌گیریم، طرد میشیم یا به سادگی احساس عدم شناخت خارجی می‌کنیم، به اعتماد به نفسمون ضربه وارد میشه. بالاخره ما انسان هستیم، ولی نباید برای تقویت عزت نفس خودمون بیش از حد به تاییدهای خارجی وابسته باشیم. بلکه باید برای حفظ اون یه سری کارهای مهم انجام بدیم و در واقع خودمون مالکیت اعتماد به نفسمون رو به دست بگیریم. حالا این سوال پیش میاد که:

چطور اعتماد به نفس لازم برای غلبه بر چالش‌ها و دستیابی به اهداف رو ایجاد کنید، به خصوص زمانی که دقیقا در همون اول کار موفق نمیشید؟

 

باید طوری رفتار کنید که انگار از قبل اعتماد به نفس زیادی داشتید

همونطور که ساده‌ترین دستورالعمل‌ها بهترین غذاها رو به وجود میارن، ساده‌ترین توصیه‌ها هم می‌تونن قوی‌ترین نتایج رو به همراه داشته باشن. قدرتمندترین راه برای ایجاد اعتماد به نفس اینه که با اعتماد به نفسی که آرزو دارین، عمل کنین. یعنی طوری رفتار کنین که انگار از قبل اعتماد به نفسی دارید که آرزوی داشتن اون رو دارید. صحبت کنین، ارتباط برقرار کنین و از منطقه امن خودتون خارج بشید! با اعتماد به نفس می‌تونید شک رو از بین ببرین، برای حمایت از خودتون تصمیم بگیرید و از ریسک کردن نترسید.

 

الکس مالی یک نویسند معروف میگه:

«تنها راه برای ایجاد اعتماد به نفس اینه که با وجود ترس از شکست، بهم ریختگی یا خجالت، ریسک کنین و اقدام کنین. اگه همه چیز درست شد، حالا می‌دونید که می‌تونید بیشتر از حد تصورتون کارهای مختلف انجام بدید. اگه همه چیز درست نشد، عیبی نداره، چون حالا می‌دونید که می‌تونید بیشتر از حد تصورتون با شرایط پیش اومده کنار بیاید. شما چیزی رو از دست نمیدید، در واقع در هر صورت شما رو به بهتر شدن هستین».

 

CPA استرالیا، یک نهاد پیشرو در حسابداری جهانی با بیشتر از 150000 عضو در سراسر جهان هست و مدیر عامل اون افراد زیادی رو دیده که برای مدت طولانی در همون سمت باقی می‌مونن، چون اون‌ها باوری به اعتماد به نفسشون نداشتن و قبول کردن که کار دیگه‌ای نمی‌تونن انجام بدهند.

حتما برای شما پیش اومده که دیده باشید، شخصی به مقدار کمی از موفقیت شغلی دست پیدا می‌کنه و همونجا باقی می‌مونه، چون دلش نمی‌خواد که در معرض خطر قرار بگیره. بنابراین اون‌ها زمان بیشتری رو در منطقه امن خود می‌گذرونن، چون در این منطقه امن احتمال کمترین خطر شکست وجود داره و حداقل در کوتاه مدت اعتماد به نفس اون‌ها خیلی تهدید نمیشه. اما یادتون باشه، وقتی ما به چیز جدیدی دست پیدا نکنیم، هیچی یاد نمی‌گیریم و وقتی چیزی یاد نگیریم، رشد نمی‌کنیم… پس باید کارهای زیر رو انجام بدیم:

 • افزایش دانش و مهارت
 • افزایش ارزش ما
 • افزایش شایستگی ما
 • رشدِ انعطاف پذیری
 • افزایش خودکارآمدی
 • افزایش اعتماد به نفس در توانایی ما برای اتفاق افتادن چیزهای جدید!

اعتماد به نفس داشته باشید

مردم به جای تلاش برای پیروزی و ایجاد برنامه جدید، ترس از دست دادن برنامه‌ها قبلی خودشون رو دارن. در این صورت این افراد فرصت‌های بزرگتر در این مسیر رو از دست می‌دهند. این فرصت‌ها نصیب کسایی میشه که هرگز از انعطاف‌پذیری، رشد، یادگیری و تقویت اعتماد به نفس خودشون در این راه دست برنداشتند.

 

به کاری فکر کنید که همیشه می‌خواستید انجام بدید، اما از اون دوری کردید. چون می‌ترسید که ممکنه خجالت آور باشه. حالا زمانش رسیده که ذهنتون رو پاک کنین و دست به کار بشین. این نه تنها برای موفقیت آینده شما مهمه، بلکه شک در ریسک کردن و حرکت، در نهایت می‌تونه اعتماد به نفسی رو که حالا دارین، به خطر بندازه. یعنی… اگه از اعتماد به نفستون استفاده نکنی از دستش میدی!

 

ژست قدرت بگیرید

حالا ازتون می‌خوام که بایستید، شونه‌هاتون رو به عقب، چانه‌تان رو بالا ببرید، با اعتماد به نفس لبخند بزنین و بدن‌تون رو در وضعیت فردی قرار بدید که از همه چیز مطمئن هست. کسی که هرگز باورهای غلط خودش رو قبول نمیکنه. به تفاوت توجه کنین؟ این به این دلیل هست که وقتی وضعیت فیزیکی خودتون رو تغییر می‌دید، وضعیت روحی و روانی‌تون هم تغییر میکنه. تازه زمانی که ما خودمون رو در وضعیت قدرت قرارمیدیم، به معنای واقعی کلمه فیزیولوژی ما رو تغییر میده و مقدار زیادی تستوسترون برای تقویت شجاعت آزاده میشه.

ژست قدرت بگیرید

قهرمانان خودتون رو الگو قرار بدید

به کسی فکر کنید که شدیدا اون رو تحسین می‌کنین، حس آرامش منتشر میکنه و به این فکر کنین که اگه با چالش‌ها و فرصت‌های الان شما روبرو می‌شد، چی کار می‌کرد یا چی می‌گفت. اعتماد به نفس، اطمینان و شجاعت اون‌ها رو در نظر بگیرین. طبق تحقیقات این کار باعث میشه که شما اعتماد به نفس بگیرید و راحت‌تر صحبت کنید و عمل کنید، در نهایت به چیزی که می‌خواین، می‌رسین. این فرد می‌تونه یه دوست یا حتی یه شخصیت خیلی معروف باشه.

 

روی چیزی که می‌خواید، تمرکز کنید

چیز خوبی که توجه شما رو جلب میکنه و براتون جذابه، در عین حال می‌تونه باعث تقویت اعتماد به نفستون هم بشه. ولی اگه روی چیزهایی تمرکز کنین که شما رو مضطرب می‌کنه، مطمئنا بیشتر مضطرب میشید. روی چیزهایی تمرکز کنین که به شما الهام می‌دهند و احساس قدرت بیشتری بهتون دست میده. بنابراین به جای اینکه با تمرکز بر چیزی که نمی‌خواید اتفاق بیفته، خودتون رو وحشت زده کنین، روی چیزی تمرکز کنین که دوست دارین اتفاق بیفته. هرگز کاری نکنین که در آینده هزینه بدی برای اقدام نکردن خودتون بپردازین. روی چیزی که بهتون الهام میبخشه، تمرکز کنین، نه روی چیزی که شما رو می‌ترسونه.

 

اپیزود اعتماد به نفس رو گوش کردین؟!

 

تمرین ذهنی

تجسم ابزاری بسیار موثر برای ایجاد اعتماد به نفس محسوب میشه. می‌تونه مدارهای عصبی رو در مغز فعال کنه، طوری که مغز فکر کنه واقعا دارید اون کارهایی که می‌خواین رو انجام میدید. پس سعی کنید خودتون رو در حال انجام (یا گفتن) هر کاری که می‌خواید، قرار بدید. باور داشته باشید و خودتون رو طوری تصور کنید که انگار واقعا اون کار رو به خوبی انجام میدید. اگه قرار هست جایی مکالمه داشته باشید، از قبل چندین بار اون رو تمرین و تصور کنید. مطمئن باشید تجسم ذهنی می‌تونه تغییر ایجاد کنه.

خودتون رو دوست داشته باشید

مانند همه احساسات، اعتماد به نفس خودش رشد می‌کنه و افزایش پیدا می‌کنه. پس در هر سمتی که هستید، آگاهانه و شجاعانه تصمیم بگیرید تا شک نتونه شما رو از دنبال کردن آرزوهای بزرگ دور کنه، باعث بشه گفتگوی سختی داشته باشید یا غرور خودتون رو به خطر بیاندازید.

تعریف اعتماد به نفس سخته، اما تشخیص اون آسونه. با اعتماد به نفس شما می‌تونین جهان رو بپیمایید و بدون اون در حصار خودتون گیر می‌کنین.

 

راستی شما برای افزایش اعتماد به نفس‌تون چه کارهایی انجام میدین؟

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ‌پستِ «Use it or lose it: the science behind self-confidence» است که «آتوسا سالکی» ترجمه‌اش کرده است.

7 پاسخ

 1. سلام. وقتتون بخیر. بیشتر هفته‌نامه هایی که منتشر می‌کنین بسیار کاربردی هستن و راه‌حل‌های خوبی ارائه میدن. ولی این مورد خیلی ابتدایی و آبکی بود به عبارتی 🙂 حتی تعریف کاملی از اعتماد به نفس هم ارائه نداد به نظرم.

  1. ممنون از اینکه نظرتون رو خیلی صادقانه باهامون در جزیان گذاشتین
   قطعا بهمون کمک میکنه در ادامه راه ??

 2. مثل همیشه عالی بود.
  و من رو بیشتر مصمم کرد که تو چیزی که بهم الهام و قدرت میده و مهم تر از همه اینکه استعدادش دارم سرمایه گزاری کنم‌. سپاس از شما برای این هفته نامه فوق العاده

  1. چقدر عالی که مطالعه کردی
   و چقدر عالی‌تر که برات مفید بوده ??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط