جستجو
Close this search box.

۷ نکته برای پیدا کردن هدف در زندگی

بفهمید چه چیزی شادی رو برای شما به ارمغان میاره

پیداکردن هدف در زندگی چیزی بیشتر از یک کلیشه است: یادگیری نحوه هدفمند زندگی کردن می‌تونه به احساس کنترل و افزایش رضایت کلی منجر بشه. این که احساس کنید کاری ارزشمند انجام می‌دید قطعا یک چیز مهم برای یک زندگی شاده.  ولی معنای این موضوع برای هر فرد متفاوته. این مقاله به چند استراتژی مفید برای پیدا کردن و هدایت سکان شما در دریای گاها متلاطم می‌پردازه.

بر اساس تحلیلی در نیویورک تایمز، فقط حدود ۲۵ درصد از بزرگسالان آمریکایی معتقدند که درک روشنی از چیزی دارند که زندگی اون‌ها رو معنادار می‌کنه. ۴۰ درصد دیگر یا ادعای بی‌طرفی در این مورد این موضوع دارند یا معتقدند که درک روشنی از این موضوع ندارند.

چرا به حس هدفمندی نیاز دارید؟

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ که در Applied Psychology منتشر شد نشان می‌ده افرادی که میزان بالایی از شادی ناشی از رفاه دارند (احساس هدف و کنترل و حس این که کاری که انجام می‌دید ارزشمنده) معمولا زندگی طولانی‌تری رو تجربه می‌کنند. محققان دیگری متوجه شدند که رفاه می‌تونه از پایداری سلامتی محافظت کنه. در این تحقیق در طول دوره هشت‌ونیم سال پیگیری، افرادی که دارای بهترین وضعیت رفاه کلی بودند، ۳۰ درصد کمتر ، جان خودشون رو از دست دادند.

یک تحقیق دیگه هم وجود داره که احساس هدفمندی رو با نتایج مثبتی در سلامتی مرتبط می‌کنه. مثل سکته و حمله‌های قلبی کمتر، خواب بهتر و خطر کمتر زوال عقل و ناتوانی.

یک تحقیق دیگر که در سال ۲۰۱۶ در مجله Research and Personality منتشر شد نشان می‌ده افرادی که احساس هدفمندی دارند، نسبت به افرادی که احساس می‌کنند هدفی در کارشون ندارند، درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

خبر خوب اینه که شما مجبور نیستید بین داشتن ثروت و داشتن یک زندگی هدفمند یکی رو انتخاب کنید. ممکنه متوجه بشید که هرجقدر بیشتر حس هدفمندی داشته باشید، پول بیشتری به دست میارید.

با وجود تمام این مزایا، پیداکردن هدف و معنا در زندگی شما به وضوح برای دستیابی به موفقیت مهمه اما احتمالا به زمان و صبر نیاز داره.

این فرآیند نیازمند تامل درونی زیاد، گوش دادن به دیگران و پیدا کردن علایقتونه. این هفت استراتژی می‌تونه به شما کمک کنه که هدفتون رو آشکار یا پیدا کنید تا بتونید زندگی معنادارتری داشته باشید.

زمان، استعداد یا پول اهدا کنید

اگر فقط بتونید یک عادت مفید رو در جستجوی هدفتون پرورش بدید، اون کمک به دیگرانه.

محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا و استنفورد به این نتیجه رسیدند که شادی و هدفمند بودن تا حدودی باهم تطابق دارند اما متفاوت هم هستند: شادی به این مرتبطه که فرد پیش از این که اهداکننده باشه، گیرنده باشه. در حالی که هدفمند بودن بیشتر از گیرنده بودن، با اهداکردن هماهنگی داره. گزارش شده که اهداکنندگان در روابط، زندگی هدفمندتری نسبت به افراد گیرنده داشتند.

رفتارهای نوع‌دوستانه می‌تونه شامل داوطلب شدن برای یک سازمان عام المنفعه، اهدای پول برای اهدافی که بهشون اهمیت می‌دید یا صرفا کمک روتین به افراد اطرافتون باشه.

چه تصمیم داشته باشید که یک روز در ماه رو به سرو وعده‌های غذایی به نیازمندان صرف کنید یا یک بار در هفته همسایه سالخورده خودتون رو به خرید ببرید، انجام کاری از سر محبت برای دیگران می‌تونه باعث بشه احساس کنید زندگی شما هدفمنده.

به بازخوردها گوش بدید

گاهی اوقات تشخیص چیزهایی که بهش علاقه دارید دشواره. به هر حال احتمالا دوست دارید کارهای مختلف زیادی انجام بدید و کارهایی که دوست دارید انجام بدید ممکنه اونقدر در زندگی شما ریشه دوانده باشن که متوجه اهمیتشون نباشید.

ممکنه انتخاب شما این باشه که با مردم تماس بگیرید و بپرسید با چه چیزی به یاد شما میفتند یا وقتی به شما فکر می‌کنند به یاد چی میفتند. یا ممکنه وقتی کسی از شما تعریف می‌کنه یا نظری درباره شما داره توجه داشته باشید. این مشاهدات رو بنویسید و به دنبال الگوها بگردید.

فرقی نداره که مردم شما رو به عنوان یک فرد «سرگرم کننده» تصور کنند یا بگن «شما علاقه زیادی دارید به افراد مسن کمک کنید.» شنیدن این که دیگران به چه چیزی درباره شما توجه می‌کنند، ممکنه برخی از علایق شما رو در خودتون تقویت کنه.

اطراف خودتون رو با افراد مثبت احاطه کنید

به قول معروف، شما رو افرادی شکل می‌دن که باهاشون در ارتباط هستید. چه وجه اشتراکی با افرادی که انتخاب می‌کنید در کنارشون باشید دارید؟

به همکاران یا اعضایی از خانواده که حس می‌کنید موظف به دیدنشون هستید فکر نکنید. به افرادی فکر کنید که در خارج از خانواده و محیط کار انتخاب می‌کنید با اون‌ها وقت بگذرونید.

افرادی که اطراف شما هستند چه چیزی رو درباره شما نشون می‌ده؟ اگر با افرادی احاطه شدید که در حال به وجود آوردن تغییرات مثبت هستند، ممکنه از اون‌ها الهام بگیرید.

از طرف دیگر، اگر اطرافیان شما افرادی منفی هستند که شما رو به پایین می‌کشند، ممکنه بخواهید تغییراتی در روابطتون به وجود بیارید. سخته که اشتیاق و هدفمندی رو حس کنید وقتی اطرافتون با افرادی پر شده که علاقه‌ای به مشارکت‌های مثبت ندارند.

ایجاد مکالمه با افراد جدید رو شروع کنید

وقتی در مترو تنها هستید یا منتظر هستید دوستانتون سر قرار برسند، به راحتی می‌تونید شبکه‌های اجتماعی رو چک کنید. اما در مقابل این میل درونی مقاومت کنید و به جای اون زمانی رو به صحبت با افراد اطرافتون اختصاص بدید.

از اون‌ها بپرسید که آیا روی پروژه‌ای کار می‌کنند؟ یا برای سرگرمی دوست دارند چه کاری انجام بدن؟ با اون‌ها درباره سازمان‌هایی که باهاشون تعامل دارند صحبت کنید یا این که آیا دوست دارند برای هدف خاصی کمک مالی کنند؟

حتی اگر صحبت کردن با غریبه‌ها در ابتدا احساس ناخوشایندی داشته باشه، صحبت کردن با افراد خارج از حلقه اجتماعی شما می‌تونه چشمان شما رو به فعالیت‌ها، انگیزه‌ها یا فرصت‌های شغلی‌ای باز کنه که هرگز حتی نمی‌دونستید وجود دارند.

ممکنه فعالیت‌های جدیدی برای امتحان کردن یا مکان‌های مختلفی برای بازدید پیدا کنید و این فعالیت‌ها ممکنه برای کمک به شما در پیداکردن هدفتون پراهمیت باشه.

علایقتون رو بررسی و امتحان کنید

آیا موضوعی وجود داره که به طور مرتب در شبکه‌های اجتماعی درباره‌اش صحبت کنید؟ آیا به طور مرتب مقاله‌هایی درباره تغییرات آب‌وهوایی یا پناهندگان به اشتراک می‌گذارید؟

آیا از شما تصاویری در اینستاگرام وجود داره که بارها و بارها در حال انجام یک فعالیت خاص مثل باغبانی یا اجرا هستید؟

مکالماتی که از اون‌ها بیشترین لذت رو هنگام ملاقات حضوری با مردم تجربه می‌کنید در نظر بگیرید. آیا دوست دارید درباره تاریخ صحبت کنید؟ یا ترجیح می‌دید نکاتی که اخیرا درباره صرفه جویی پول فهمیدید رو به اشتراک بگذارید؟

چیزهایی که دوست دارید درباره اون‌ها صحبت کنید یا چیزهایی که از به اشتراک گذاشتن اون‌ها در شبکه‌های اجتماعی لذت می‌برید، ممکنه چیزهایی رو آشکار کنند که به شما در زندگی هدف می‌ده.

بی‌عدالتی‌هایی رو در نظر بگیرید که شما رو آزار می‌ده

خیلی از افراد فعالیت‌ها و پروژه‌هایی دارند که با علاقه شخصی خودشون اون‌ها رو دنبال می‌کنند که به بی‌عدالتی در جهان مرتبطه. آیا چیزی وجود داره که شما رو از فکر کردن بهش عمیقا ناراحت کنه و تا حد زیادی شما رو آزار بده؟

این ممکنه درباره رفاه حیوانات، یک موضوع خاص حقوق مدنی یا سازمان‌های چاقی کودکان باشه. شاید این ایده که سالمندان تعطیلات رو به تنهایی می‌گذرونند شما رو به گریه بندازه یا فکر می‌کنید که مصرف‌کنندگان مواد مخدر به فرصت‌های توانبخشی بیشتری نیاز دارند. این سازمان‌ها وجود دارند و به کمک شما نیازمندند.

لزوما مجبور نیستید به طور تمام‌وقت درگیر هدف خودتون باشید. ممکنه بفهمید که حرفه شما بهتون این توانایی رو می‌ده به چیزی کمک کنید که بهش علاقه دارید. یا ممکنه متوجه بشید که به جای پول، می‌تونید زمان رو به هدفی که بهش اعتقاد دارید اختصاص بدید.

چیزی که دوست دارید انجام بدید رو کشف کنید

در سمت دیگر طیف، صرفا فکر کردن به کاری که واقعا دوست دارید رو انجام بدید. این می‌تونه بهتون کمک کنه هدف خودتون رو هم پیدا کنید.

آیا شما خیلی عاشق تئاتر موزیکال هستید؟ مهارت‌های شما ممکنه به بهترین نحو ممکن به کار گرفته بشه تا به کودکانی که می‌تونند از قرار گرفتن در معرض هنر لذت ببرند، اجراهای زنده ارائه بده.

آیا تجزیه و تحلیل داده‌ها چیزیه که واقعا سرگرمتون می‌کنه؟ گروه‌های زیادی وجود دارند که این مهارت رو یک دارایی ارزشمند می‌دونند.

در نظر بگیرید که چه نوع مهارت‌ها، استعدادها و علایقی رو ارائه می‌دید. بعد طوفان فکری داشته باشید که چطور می‌تونید علایقتون رو به چیزی معنادار برای خودتون تبدیل کنید.

چطور بدونید که هدفتون رو پیدا کردید؟

جواب این سوال هم مثل مفهوم خود هدف، بسته به هرشخص متفاوته و چیزهای زیادی هستند که نشان می‌دن یک فرد هدف خودش رو پیدا کرده.

شاید فکر می‌کنید که به کاملا به جهان متصل هستید و می‌دونید که چه جایگاهی در اون دارید. شاید مقصد خودتون رو در دین پیدا کرده باشید یا ارتباطی قوی با دیگران احساس می‌کنید. این احساس ممکنه از فعالیت‌هایی مثل کارهای داوطلبانه ناشی بشه که برای دیگران مزایی رو به همراه داره.

در نهایت، اگر دیگر از خودتون نمی‌پرسید که هدفم چه چیزیه، پس احتمالا هدفتون رو پیدا کردید.

سخن آخر

پیداکردن هدف کاری نیست که بشه در طور چند روز، چند هفته یا ماه انجام بدید و می‌تونه یک سفر همیشگی باشه و شما باید اون رو مرحله به مرحله و قدم به قدم انجام بدید.

همچنین ممکنه متوجه بشید که هدفتون در طول زمان تغییر می‌کنه. شاید در جوانی دوست داشته باشید با حیوانات کار کنید اما الان می‌خواهید عضو نهادی باشید که با قاچاق انسان مبارزه می‌کنه. یا شاید دوست داشته باشید هردو رو انجام بدید و از جمله افراد خوش‌شانسی باشید که بیش از یک هدف رو برای هدایت زندگی خودش پیدا کرده.

به خاطر داشته باشید که هدف شما لزوما به این معنا نیست که باید کاری که قبلا انجام می‌دادید رو تغییر بدید. اگر کار کوتاهی مو انجام می‌دید، ممکنه تصمیم بگیرید که هدف شما در زندگی اینه که به دیگران کمک کنید احساس زیبایی داشته باشند.

اگر به عنوان مسئول در مدرسه کار می‌کنید، ممکنه متوجه بشید که هدفتون ایجاد محیطیه که به یادگیری کودکان کمک می‌کنه.

گاهی اوقات کارهاتون رو متوقف کنید و به مسیرتون فکر کنید:آیا این مسیر شما رو به سمتی می‌بره که می‌خواهید برید؟ اگر نه، می‌تونید مسیر رو تغییر بدید. گاهی اوقات اون راه پیدا کردن هدف کمی پیچ‌وخم و چراغ قرمز داره.

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ پست «Seven Tips for Finding Your Purpose in Life» است که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» آن را ترجمه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط