جستجو
Close this search box.

۱۵ دلیل برای این که باید به ارزش‌های فردی اهمیت دهید

ارزش‌های فردی ما هم به طور آگاهانه و هم ناخودآگاه منتقل می‌شن و در هر اولویت هر تصمیمی که در اون درگیر می‌شیم، ریشه می‌کنند. در حالی که شرکت‌ها مشتاق صحبت درباره ارزش‌های سازمانی هستند، اما تمایل دارند از ارزش‌های فردی دوری کنند. به گفته ریچارد بارت از مرکز ارزش‌های بارت «تصمیم‌گیری مبتنی بر ارزش‌ها شما را قادر می‌سازد آینده‌ای را بسازید که عمیقا با چیزی که هستید همخوانی داره. این کار شرایطی رو ایجاد می‌کنه که اعتمادپذیری و یکپارچگی رو به اوج می‌رسونه.» بسیاری از ما با پیدا کردن مسیر، تصمیم‌گیری‌های بزرگ و حتی دونستن این که چطور در موفقیت‌های روزمره رفتار کنیم، با مشکل مواجه می‌شیم. وقتی برای در نظر گرفتن ارزش‌های درونی خودتون وقت بگذارید، این چیزها کاملا واضح و شفاف می‌شن.

ارزش‌های فردی چه چیزهایی هستند؟

ارزش‌های فردی قطب‌نمای اخلاقی شما هستند: چیزی که عمیقا به اون معتقدید از نظر اخلاقی درسته. ارزش‌های درونی از طریق تجربیات زندگی، الگوهای خانوادگی، شرایط اجتماعی و مصرف محتوا و رویدادها و نظرات به وجود میان. باورهای ما که مهر تاییدی بر ارزش‌های درونی ما هستند، اغلب اعتقاداتی رو شامل می‌شن که بر اساس شناخت فعلی خودمون و بدون این که اون‌ها رو زیر سوال ببریم، به عنوان حقیقت می‌پذیریم.

هرکس ارزش‌های فردی خودش رو داره و می‌تونه کاملا متفاوت باشه. برخی افراد رقابت‌طلب هستند در حالی که برخی دیگر همکاری رو ارزش می‌بینند. برخی به ماجراجویی ارزش می‌دن و برخی دیگر امنیت رو ترجیح می‌دن. ارزش‌ها مهم هستند چون اگر مطابق ارزش‌های خودتون زندگی کنید، احتمالا احساس بهتری خواهید داشت و اگر این کار رو نکنید احساس بدتری خواهید داشت. این درباره تصمیم‌گیری‌های روزمره و همینطور انتخاب‌های بزرگ‌تر زندگی صدق می‌کنه. هرکس متفاوته و چیزی که یک نفر رو خوشحال می‌کنه ممکنه باعث بشه فرد دیگر احساس اضطراب و جداشدن از لحظه رو بده. (به معنای منفی) تعریف ارزش‌های فردی و بعد زندگی کردن بر اساس این ارزش‌ها می‌تونه به شما کمک کنه احساس رضایت بیشتری داشته باشید و به انتخاب‌هایی منجر بشه که شما رو خوشحال می‌کنه. حتی اگر این انتخاب‌ها برای دیگران منطقی نباشند.

نمونه‌هایی از ارزش‌های فردی

در قسمت پایین، نمونه‌هایی از ارزش‌های فردی رو آوردیم که می‌تونید ازشون به عنوان مثال استفاده کنید. ارزش‌های فردی برای هر شخص و با توجه به تجربه و قرار گرفتن در معرض افراد دیگر، متفاوته.

 1. دستاورد
 2. ریسک پذیری
 3. شجاعت
 4. خلاقیت
 5. قابل اعتماد بودن
 6. با اراده
 7. دوستی
 8. سلامتی
 9. صداقت
 10. استقلال
 11. درستکاری
 12. هوش
 13. عدالت
 14. مهربانی
 15. یادگیری
 16. عشق
 17. صلح
 18. کمال
 19. امنیت
 20. سادگی
 21. خلوص
 22. خودجوشی
 23. موفقیت
 24. درک کردن
 25. ثروت

لیست بالا کامل و جامع نیست ولی نمونه‌ای از ارزش‌هایی که یک فرد ممکنه داشته باشه رو ارائه می‌ده. معمولا توصیه می‌شه افراد روی ۵ تا ۱۰ ارزش درونی متمرکز باشن. یک فرد نمی‌تونه بگه که برای همه چیز ارزش قائله. ارزش‌ها ثابت نیستند. اون‌ها با رشد ما تغییر پیدا می‌کنند و کامل می‌شن.

چطور ارزش‌های درونی/ ارزش‌های فردی خود  را تعریف کنیم؟

بسیاری از ما ارزش‌هامون رو نمی‌دونیم. ما نمی‌فهمیم که چه چیزی برای ما مهم‌ترینه. در عوض، ما بر چیزی که جامعه، فرهنگ و رسانه‌ها ارزش داره متمرکز می‌شیم. وقتی نوبت به ارزش‌های اصلی می‌رسه، رویکرد «یک سایز، متناسب برای همه» (مثل لباس فری‌سایز) وجود نداره. هرکس متفاوته. اینجا چند سوال دیگر وجود داره که باید حین تلاش برای به وجود آوردن یا تعریف ارزش‌های درونی خودتون، به اون‌ها پاسخ بدید:

 • چه چیزی برای شما در زندگی مهمه؟
 • اگه می‌تونستید هر شغلی داشته باشید، بدون این که نگران پول یا سایر محدودیت‌های واقعی باشید، چه کار می‌کردید؟
 • وقتی در حال خواندن داستان‌های خبری هستید، چه نوع داستان یا رفتاری الهام‌بخش شماست؟
 • چه نوع داستان یا رفتاری شما رو عصبانی می کنه؟
 • چه چیزی رو درباره جهان یا درباره خودتون می‌خواهید تغییر بدید؟
 • بیش از هر چیزی به چی افتخار می‌کنید؟
 • چه زمانی شادترین بودید؟

یک ورق کاغذ خالی بردارید و با یک طوفان فکری سریع به این سوالات جواب بدید. سپس از این جواب‌ها به عنوان راهنما برای پی بردن به ارزش‌های فردی خودتون استفاده کنید. اگر از داستان کارآفرین‌های موفق الهام گرفتید، شاید شما برای عزم و اراده یا دستاورد ارزش قائل هستید یا شاید هم موفقیت و ثروت. اگر فعالانی که سعی در تغییر جهان دارند الهام‌بخش شما بودند، شاید شجاعت یا صداقت جزو ارزش‌های شما هستند و یا شاید هم عدالت و صلح. سعی کنید بررسی کنید که دقیقا با چه چیزی در این دستان‌ها و تجربیات ارتباط برقرار می‌کنید.

اهمیت ارزش‌های فردی

ارزش‌ها بخشی از ما هستند و چیزی رو که ما بهش اعتقاد داریم رو برجسته می‌کنند. اون‌ها می‌تونند ذات منحصر به فرد و خاص ما رو نشان بدن.

در بخش زیر دلایلی رو آوردیم که نشون می‌دن چرا ارزش‌های فردی مهم هستند.

 1. ارزش‌ها کمک می‌کنند هدف خودتون رو پیدا کنید. ارزش‌ها می‌تونن بهتون کمک کنند به این سوال جامع، پاسخ بدید. «هدف من در زندگی چیست؟» اگر ندونید که چه چیزی در زندگی مهمه، نمی‌تونید انتظار داشته باشید که بدونید از زندگی چی می‌خواهید. دانستن این که ارزش‌های شما چه چیزهایی هستند، شما رو بیشتر به پاسخ نزدیک می‌کنه.
 2. ارزش‌ها به شما کمک می‌کنند در موقعیت‌های دشوار واکنش نشان بدید. ارزش‌ها راهنمای اصولی برای رفتار هستند. اون‌ها می‌تونند به شما کمک کنند طوری رفتار کنید که با فردی که واقعا می‌خواهید باشید مطابقت پیدا کنید.
 3. ارزش‌ها بهتون کمک می‌کنند تصمیم‌گیری کنید. وقتی با نیاز به تصمیم‌گیری مواجه می‌شید، ارزش‌های شما می‌تونن بهتون کمک کنند تصمیم درستی بگیرید. گاهی اوقات احساسات مانع تصمیم‌گیری خوب می‌شه.
 4. ارزش‌ها به نظم بخشیدن به بی‌نظمی‌ها کمک می‌کنند. شناسایی ارزش‌هاتون به شما کمک می‌کنه تا چیزهایی رو که واقعا نمی‌خواهید، نیاز ندارید یا معتقدید که مهم نیستند، کنار بگذارید.
 5. ارزش‌ها بهتون کمک می‌کنند شغل مناسب رو انتخاب کنید. وقتی بدونید که چه چیزی برای شما از همه مهم‌تره، می‌تونید از انتخاب مسیر شغلی درست اطمینان داشته باشید.
 6. ارزش‌ها بهتون کمک می‌کنند احساس خودتون تقویت کنید. ارزش‌های شما به این معنا هستند که می‌تونید درباره موضوعات مهم نظر محکمی داشته باشید.
 7. ارزش‌ها کمک می‌کنند اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کنه. شناسایی ارزش‌هاتون سطح اعتماد به نفستون رو افزایش می‌ده چون باعث احساس ثبات و امنیت در زندگی شما می‌شه. وقتی می‌دونید چی می‌خواهید، مهم نیست که دیگران چی می‌خواهند.
 8. ارزش‌ها به افزایش سطح شادی کلی شما کمک می‌کنند. وقتی شما می‌دونید که برای چه چیزهایی در زندگی ارزش قائل هستید، احتمالا شادتر خواهید بود.
 9. ارزش‌ها بخشی از ما هستند. اون‌ها چیزی که ما بهش معتقدیم رو برجسته می‌کنند و می‌تونن ذات منحصر به فرد و خاص ما رو نشان بدن.
 10. ارزش‌ها رفتار ما را هدایت می‌کنند. اون‌ها برای ما قانون‌نامه رفتار فردی رو فراهم می‌کنند.
 11. دونستن ارزش‌های فردی خودتون، رفتار شما رو تغییر می‌ده.
 12. ارزش‌ها می‌تونن در تعیین اهداف به شما کمک کنند.
 13. افراد وقتی ارزش‌های درونی دارند، کمتر درگیر الگوهای فکری مخرب هستند. مخصوصا وقتی که در موقعیت‌های دشوار زندگی قرار دارند.
 14. نظم فردی و خودجوشی در افرادی که ارزش‌های فردی خودشون رو می‌دونن بیشتر وجود داره.
 15. دونستن ارزش‌های فردی ارتباطات اجتماعی قوی‌تر کمک می‌کنه.

چطور بر اساس ارزش‌های فردی خود زندگی کنید

با این حال، زندگی با ارزش‌های خودتون چیزی فراتر از اهداف بزرگ و بلندمدته. این درباره تصمیمات کوچک و روزمره هم صدق می‌کنه. آیا در لحظه به موقعیت‌هایی که با ارزش‌های شما همسو هستند واکنش نشان می‌دید؟ برای مثال اگر شما برای شفقت ارزش قائل هستید، آیا به طور مداوم نسبت به دیگران ابراز همدردی می‌کنید یا گاهی اوقات با قضاوت و سرزنش، زیر سبیلی رد می‌کنید؟

به گفته بلکمن (۲۰۱۸)، موارد زیر نمونه‌هایی هستند برای این که چطور می‌توانید بر اساس ارزش‌های خود زندگی کنید:

 • عادتی بسازید که هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شید، لیست ارزش‌های خودتون رو بخوانید.
 • روز پیش رو رو تجسم کنید و برنامه‌ریزی کنید که چطور بر اساس ارزش‌هاتون زندگی کنید.
 • ارزش‌های خودتون رو پرینت کنید و نزدیک خودتون نگه دارید تا در طول روز بهشون مراجعه کنید.
 • ارزش‌هاتون رو بکگراند تلفن همراه یا کامپیوترتون قرار بدید.
 • ریمایندرهایی رو از ارزش‌هاتون تنظیم کنید تا روی صفحه تلفن همراهتون ظاهر بشه.
 • هروقت متوجه شدید که از ارزش‌هاتون دور شدید، بعدا موقعیت رو تحلیل کنید و از خودتون بپرسید چه کاری رو می‌تونستید متفاوت انجام بدید.

پس چرا بسیاری از ما هنوز برای زندگی بر اساس ارزش‌های فردی خودمون با مشکل رو به رو می‌شیم؟ گاهی اوقات به دلیل عدم شفافیت یا ندانستن ارزش‌های ما این اتفاق میفته. در برخی موارد ارزش‌های فردی ما با ارزش‌های خانواده یا جامعه بزرگ‌تر در تضاده. شما ممکنه صداقت رو ارزش بدونید اما احساس کنید که برای حفظ روابط مهم، حفظ شغل یا هر چیز دیگری، باید دروغ‌های خاصی بگید. این‌ها موانع مهمی هستند و ارزش تامل و تفکر جدی رو دارند. اما لازم به یادآوریه که روش‌های زیادی برای این که ارزش‌هاتون رو زندگی کنید وجود داره و لازم نیست تمام  مصالحه‌ها رو پس بزنید و ملاحظات معقول رو نادیده بگیرید. اگر شرایط شما اجازه می‌ده، می‌تونید برای تغییر جامعه بر اساس اعتقادات خودتون مبارزه کنید. به بسیاری از قهرمانان تاریخ مثل سوزان بی آنتونی Susan B. Anthony (یکی از برجسته‌ترین رهبران جنبش حقوق زنان که برای حقوق کار و دستمزد برابر تلاش‌های بسیاری کرد.) یا مارتین لوتر کینگ جونیور Martin Luther King, Jr (که برای حذف تبعیض نژادی، حق رای، حقوق کار و سایر حقوق اولیه مدنی سیاه‌پوستان قدم‌های مهمی برداشته است.) نگاه کنید. (بلکمن- ۲۰۱۸)

ارزش‌های فردی شما روی شما حک نشده. درسته که برخی از ارزش‌های درونی شما احتمالا در طول زندگیتون ثابت و بدون تغییر می‌مونه اما برخی دیگر ممکنه با تغییر شرایط زندگیتون یا صرفا با افزایش سن و تغییر دیدگاه شما نسبت به چیزهایی که مهم هستند، دچار تغییر بشن. یا حتی اگر این ارزش‌ها ثابت بمونند، ممکنه ترتیب اولویت‌بندی اون‌ها عوض بشه. بنابراین ارزش این رو دارند که اون‌ها رو به طور مداوم بررسی کنید و ببینید که آیا ارزش‌هاتون تغییر کردند یا نه. فرآیند طوفان فکری، نوشتن لیست و اولویت‌بندی رو تکرار کنید و ببینید که به نتایج متفاوتی می‌رسید یا نه. هر چندوقت یک‌بار باید این کار رو انجام بدید؟ طبق گفته بلکمن (۲۰۱۸)، حداقل یک‌بار در سال احتمالا ایده خوبی برای انجام این کار باشه. و همین‌طور هر زمانی که در زندگی شما تغییرات بزرگی مثل از دست دادن شغل، سوگواری، بیماری، طلاق و… اتفاق میفته.

وقتی ارزش‌های فردی شما با ارزش‌های محل کارتون همسو می‌شه، شما توانایی خودتون رو برای مشارکت، بهره‌وری و تاثیرگذاری بیشتر، به حداکثر می‌رسونید. به همین دلیل به میزان بیشتری لحظات شاد و لذت‌بخش رو تجربه می‌کنید و در نتیجه رضایت بیشتری دارید و با میراث زندگیتون همسو می‌شید. (هریس ۲۰۲۰)

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ پست «Personal Values 17 Reasons why they matter for you» است که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» آن را ترجمه کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط