جستجو
Close this search box.

آیا درباره تصمیماتی که برای سال جدید گرفته‌اید به تردید افتادید؟

دوباره همان زمان از سال رسیده که ما متوجه می‌شیم تصاویر ایده‌آلی که از خودمان داشتیم، که در باشگاه با خوشحالی در حال عرق کردن هستیم، بدون زحمت موبایل رو کنار گذاشتیم یا با رضایت خاطر به دومین (یا حتی سومین) لیوان شراب نه گفتیم، به اون سادگی هم که فکر می‌کردیم خودبه‌خود اتفاق نمیفتند.

اگر شما هم شبیه به من هستید، ممکنه در یکی دیگر از سنت‌های سال نو شرکت کنید. یعنی سنت زیر سوال بردن حس اراده خودتون برای بازگشت به عادات قدیمی که تصمیم به ترک یا تغییر اون‌ها گرفته بودید.

چرا این کار خیلی سخت‌تر از چیزیه که پیش‌بینی می‌کردیم؟ آیا همین چندهفته پیش نبود که با خودمون عهد بستیم که این بار دیگه بهش «پایبند باشیم!»؟ آیا ممکنه که ما همه تلاشمون رو نکرده باشیم؟

من خیلی روی این حساب نمی‌کنم. ممکنه مشکل از ما نباشه اما مشکل از طرز فکر ما درباره تصمیمات سال نو باشه. بسیاری از مردم سال نو رو به چشم یک لوح تمیزو فرصتی برای شروع دوباره می‌بینند. اما چیزی که ما ازش غافل هستیم اینه که رفتار انسان اینطور کار نمی‌کنه. عادت‌ها و سبک زندگی ما یک شبه به وجود نمیان و بنابراین نمیشه یک شبه هم اون‌ها رو تغییر داد و با این کار باید به جای موفقیت، برای شکست آماده شد.

آمار این رو تایید می‌کنه که: تقریبا تمام تحقیقات به ما می‌گن که اغلب افرادی که برای سال جدید تصمیم می‌گیرند، در همون ماه اول سال، اون تصمیم رو رها می‌کنند.

خب پس چه چیزی رو به جای این کار امتحان کنیم؟

«چرا؟»ی خود را دریابید

اولین چیزی که می‌تونیم بفهمیم اینه که «چرا؟». چرا محدود کردن زمان استفاده من از ابزار دیجیتال مهمه؟ و چرا بعد از تلاش برای حذف اینستاگرام از موبایلم احساس بدی دارم و در حالی که به چرخش لوگو نگاه می‌کنم، قبل از این که در نهایت اون رو پاک کنم، تصمیم می‌گیرم فقط برای چندروز دیگه اینستاگرام رو نگه دارم؟ با فکر کردن به این سوال، به پاسخ‌هایی می‌رسیم که به شفاف شدن ارزش ما کمک می‌کنند.

اهدافمون، نقطه پایانی رو به ما نشون می‌دن اما ارزش‌های ما جهتی هدفمند رو برای ادامه زندگی، در اختیار ما قرار می‌‍دن. من می‌دونم که وقتی ساعت‌ها توی شبکه‌های اجتماعی می‌چرخم، این زمان رو با افرادی که بهشون اهمیت می‌دم نمی‌گذرونم. ارزش من که حضور در کنار عزیزانمه، به من فرصت‌های بی‌پایانی برای موفقیت می‌ده. اما هدف من فقط «کنار گذاشتن گوشی» بود که فقط با این اندازه‌گیری می‌شه که آیا گوشی موبایل از نظر فیزیکی در دست من هست یا نه.

زبان خود را تغییر دهید

وقتی از مردم درباره تصمیمات سال نوی اون‌ها می‌پرسیم، اغلب با رفتاری که دوست دارند انجامش بدن یا چیزی که می‌خواهند در زندگیشون کمتر انجام بدن پاسخ می‌دن. «کم کردن شراب بعد از کار» به نظر عالی میاد اما این احتمال وجود داره که وقتی به هدفمون فکر می‌کنیم، تنها چیزی که در تصور داریم همون یک لیوان شرابه.

این نوع تصمیم‌ها به گونه‌ای تنظیم شدن که در نهایت اثرات سرکوت ناخواسته افکار رو نشون بدن. این پدیده روان‌شناختی رایج می‌گه که هرچقدر بیشتر سعی کنیم به چیزی فکر نکنیم یا اون رو احساس نکنیم، تمایل بیشتری به دریافت اون داریم. قطعا ممکنه بتونیم تمایلمون به طور موقت برای ریختن لیوان دوم از بین ببریم اما به زودی اون «دیگه بعد از کار شراب نمی‌خورم!» به «اوکی یه دونه دیگه» تبدیل خواهد شد. سرکوب افکار مزاحم!

اما امید هست. صرفا با تغییر زبان به رفتارهای قابل اندازه‌گیری و مشخصی که بیشتر می‌خواهیم بهشون بپردازیم و نه کمتر، فرصت‌هایی رو برای ذهنمون به وجود میاریم تا بر روی اون رفتارها متمرکز بشه. به عنوان مثال به این فکر کنید که به جای فکر کردن به شراب ننوشیدن، وقتی به هدف «نوشیدن دو لیوان آب بعد از کار» فکر می‌کنیم، چه تصویر یا فکری در ذهن ما به وجود میاد؟

دستانتون رو بالا بیارید، به خودتون تبریک بگید که در سال‌های گذشته موفق شدید. اگر انرژی دارید نکاتی که اینجا به شما پیشنهاد کردیم رو استفاده کنید، آفرین به شما. اما ممکنه شما هم در زیرمجموعه رو به رشد افرادی قرار بگیرید که حتی نمی‌خواهند به تصمیمات یا اهداف سال آینده فکر کنند و این هیچ اشکالی نداره. خیلی منطقیه که با تمام عدم قطعیت‌ها و نیاز دائمی به تغییر مسیر، تلاش برای فکر کردن به راه حل، بیشتر از این که به ما انگیزه بده، ما رو پر از ترس می‌کنه.

اگر متوجه شدید که در این گروه قرار دارید، امیدوارم بتونید لحظه‌ای رو به درک قدرت و انعطاف‌پذیری محض برای رسیدن به این نقطه اختصاص بدید و اجازه بدید که به بیش از این بسنده کنید.

اگه قرار باشه پاندمی کرونا ما رو مجبور به تجدید نظر در مورد چیزی کرده باشه، امیدوارم اون چیز، ذهنیتِ «اگه کاری برای پیشرفت انجام نمی‌دم پس کم‌کاری می‌کنم» باشه. شما هم که به هر حال کنجکاوی و توجه برای خواندن مقاله‌ای که بهش علاقمند بودید رو داشتید، پس بیاید این رو یک موفقیت برای سال جدید حساب کنیم.

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ پست «Are Your New Year’s Resolutions Faltering?» است که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» آن را ترجمه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط