جستجو
Close this search box.

۵ راه برای تقویت مهارت حل مساله شما

من (نویسنده مقاله) قبلا بارها گفتم و باز هم می‌گم: مشکلات، فرصت‌هایی هستند که پنهان شده‌اند. وقتی اغلب مردم به مشکلات فکر می‌کنند، دسته از اتفاق‌های منفی رو متصور می‌شن که  زیر اون‌ها دفن خواهند شد. اما این‌طور نیست. مشکلات، قسمتی جدایی‌ناپذیر از زندگی‌اند که خوبی‌های خاص خودشون رو دارند. از بین تمام این اتفاقات، مشکلات تضمین کننده یادگیری مستمر ما هستند، بهمون کمک می‌کنند متفاوت فکر کنیم و اعتماد به نفسمون رو افزایش بدیم.

توی این مطلب ۵ روش وجود داره که می‌تونید از اون‌ها برای تقویت مهارت حل مساله‌تون استفاده کنید:

1. مشکل را با پرسیدن مکرر «چرا؟» مورد سوال قرار دهید

برای حل یک مشکل، باید اول اون رو تعریف کنید. برای انجام این کار از خودتون بپرسید: «چرا این مشکل اتفاق افتاد؟» پاسختون رو با یک «چرای» دیگر ادامه بدید. اینقدر به این کار ادامه بدید تا علت اصلی رو بفهمید.

2. یک نقشه ذهنی برای تجسم مشکل ترسیم کنید

یک تکه کاغذ و چند خودکار رنگی بردارید و یک نقشه ذهنی از مشکلتون ترسیم کنید. مطمئن بشید که طراحی شما شامل ایده اصلی (یعنی خود مشکل) و دلیل‌های اون مشکله. بعد، قبل از تجزیه و تحلیل و انتخاب بهترین گزینه، زیرشاخه‌هایی رو ترسیم کنید که به راه حل های ممکن می‌رسه.

3. همه راهکارهای ممکن را لیست کنید

وقتی سعی می‌کنید مشکلی رو حل کنید، تا جای ممکن راهکار در نظر بگیرید. حتی اگر به نظرتون مسخره‌ست. طوفان فکری‌ای از ایده‌های بد راه بیندازید. من فهمیدم که بهتره موقع فکر کردن به راهکارهای خلاقانه و نوآورانه، روی ایده‌های بد متمرکز بشیم. حتی اگر ایده‌هایی که به ذهنمون می‌رسه احمقانه یا مضحک باشن، طوفان فکری ایده‌های بد، فشار ناشی از تصور ایده‌های خوب و از بین می‌بره و بهمون اجازه می‌ده تا از پاسخ‌های بدیهی عبور کنیم. ایده‌های وحشتناک رو می‌تونیم دوباره ارزیابی کنیم و اون‌ها رو به چیزی منحصر به فرد و درخشان تبدیل کنیم.

4. همیشه میل به یادگیری داشته باشید

حتی اگر موفق‌ترین فرد روی کره زمین هستید،‌ باید بدونید که همیشه جایی برای پیشرفت وجود داره. یکی از بهترین راه‌های یادگیری، تقلید از دیگرانه. برای مثال، وقتی که من در حال تلاش برای رسیدن به یک هدف خاص یا حل یک مشکل هستم، تحقیق می‌کنم و بهترین افراد رو توی اون زمینه پیدا می‌کنم. حتی اگر اون افراد رقیب باشند. به کارهایی که اون‌ها انجام دادن، روش‌هایی که جواب داده و اصولی که پیاده کردند نگاه می‌کنم. این کار مثل پیروی از یک فرمول عملیه و روشیه که در اوایل زندگیم و به سرعت تونستم باهاش به موفقیت برسم. من فقط قدم‌هایی رو برداشتم که قبلا کسی برداشته بود و اون‌ها رو با شرایط و نیازهام تطبیق دادم و در مدت کوتاهی به یک عمر موفقیت دست پیدا کردم.

5. با طوفان های فکری و پازل به مغزتان ورزش بدهید

این کار ممکنه شبیه به یک بازی کودکانه به نظر برسه، اما انجام پازل و بازی‌های منطقی، مثل شطرنج و سودوکو، مهارت‌های حل مساله شما رو تقویت می‌کنه و این کار رو با کمک به یادگیری استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی انجام می‌ده که بعدا می‌تونید در موقعیت‌های واقعی زندگیتون به کار ببرید. بازی‌ای رو انتخاب کنید که فکر می‌کنید ازش لذت می‌برید و در صورت نیاز به دنبال یک شریک بگردید و بازی رو شروع کنید!

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ‌پستِ «Five Ways to Sharpen Your Problem-Solving Skills» است که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» ترجمه‌اش کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط