جستجو
Close this search box.

۵ راهکار برای بهبود سلامت عاطفی شما

اگر شما هم مثل اغلب مردم سلامت روانی خودتون رو نادیده می‌گیرید، وقتش رسیده که این کار رو متوقف کنید.

من (نویسنده این مطلب) اخیرا تد تاکی با موضوع «چطور بهداشت عاطفی رو تمرین کنیم» داشتم. اگر نمی‌دونید که بهداشت عاطفی چیه؟ نگران نباشید. اغلب مردم نمی‌دونن. اینجا به یک تعریف مختصر از این موضوع می‌پردازم:

همان‌‍طور که بهداشت دندان شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدنه و بهداشت فردی تمیز کردن خودمون و مراقبت از آسیب‌های فیزیکی، وقتی که متحمل درد می‌شیم، رو در بر می‌گیره، بهداشت عاطفی هم به توجه به سلامت روانی و خلاصه عادات روزانه ما در کنترل و رسیدگی به زخم‌های روانی ما و این که داریم اون‌ها رو تحمل می‌کنیم. اشاره داره.

در حال حاضر، غفلت کلی ما از بهداشت عاطفی خیلی محسوسه. چطوره که ما هر روز زمان بیشتری رو صرف مراقبت از دندان‌هامون می‌کنیم تا مراقبت از ذهنمون؟ ما مسواک می‌زنیم و نخ دندان می‌کشیم ولی چه فعالیت‌های روزانه‌ای رو برای حفظ سلامت روانمون انجام می‌دیم؟

به نظر من عواقب نبود بهداشت عاطفی خیلی بدتر از عدم رعایت بهداشت دندانه. در نهایت، ترجیح می‌دید کدام رو از دست بدید؟ ذهنتون رو یا یک دندان؟

در واقع به نظر می‌رسه که تمام توجه ما به سلامت جسممون معطوف می‌شه و هیچ چیزی برای سلامت روان ما باقی نمی‌مونه. در طول سال‌های گذشته چند عادت رو انتخاب کردید و تغییر دادید تا سلامت جسمتون رو بهبود ببخشید؟ تمام رژیم‌های غذایی و ورزش‌هایی که دائما در حال تغیرند، خودآزمایی برای سرطان سینه یا بیضه، چکاپ سالیانه، فیزیوتراپی و بسیاری از داروهای بدون نسخه‌ای که برای دردهامون استفاده می‌کنیم.

حالا از خودتون بپرسید که چه عادت‌هایی رو برای بهبود سلامت روانتون انتخاب کردید؟ آیا حواستون به آسیب‌های روانی مثل شکست یا طردشدن هست وقتی دارید این موقعیت رو تحمل می‌کنید تا مطمئن بشید که عزت نفستون بهبود پیدا کرده و دوباره به حالت اول برمی‌گرده؟ آیا از راه‌هایی که گفتگوی ذهنی منفی بر انعطاف‌پذیری عاطفی شما اثر می‌ذاره آگاهی دارید؟ آیا می‌دونید که چطور از چرخه نشخوار فکری و فکرکردن درباره رویدادهای ناراحت کننده خارج بشید؟ به احتمال زیاد پاسخ این سوال‌ها منفیه.

برای شروع، اینجا پنج نکته‌ای که بهبود بهداشت عاطفی شما کمک می‌کنند رو آوردیم:

1. به دردهای عاطفی توجه کنید

اگر درد شما در عرض چند روز بهتر نشه، شما احتمالا بابتش اقدام می‌کنید. درباره درد روانی هم باید همین‌طور باشه. اگر به دلیل طرد شدن، شکست، بدخلقی یا هر دلیل دیگری به مدت چند روز از نظر عاطفی آسیب دیدید، به این معناست که زخم روانی دارید و باید اون رو با تکنیک‌های عاطفی کمک‌های اولیه درمان کنید. (با مراجعه به این لینک می‌تونید در این باره بیشتر بدونید.)

2. خون‌ریزی عاطفی را متوقف کنید

بسیاری از زخم‌های روانی چرخه‌های معیوبی رو ایجاد می‌کنند که فقط باعث درد بیشتر می‌شن. به عنوان مثال، شکست می‌تونه منجر به کمبود اعتماد به نفس و احساس درماندگی بشه که فقط احتمال شکست دوباره در آینده رو افزایش می‌ده. آگاهی از این، عواقب، درک این چرخه‌های منفی و متوقف کردن خون‌ریزی عاطفی با اصلاح این چرخه‌ها در اکثر این موقعیت‌ها خیلی مهمه.

3. از عزت نفس خود مراقبت کنید

عزت نفس ما مثل یک سیستم ایمنی عاطفی عمل می‌کنه که می‌تونه مراقب ما باشه و به ما انعطاف‌پذیری عاطفی بیشتری بده. (با مراجعه به این لینک می‌تونید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.) بنابراین ما باید عادت کنیم که عزت نفسمون رو تحت نظر داشته باشیم و وقتی عزت نفس کمی داریم، اون رو بهبود ببخشیم و از گفتگوهای ذهنی منفی که بیشتر بهش آسیب می‌زنه دوری کنیم.

4. نبرد با تفکر منفی

طبیعیه که به اتفاقات منفی فکر کنیم اما وقتی افکار ما تکراری می‌شن، ما دیگر در حال حل مشکل نیستیم و به نشخوار فکری مشغولیم. نشخوار فکری می‌تونه برای سلامت روانی و همینطور سلامت جسمی ما گران تموم بشه و ما رو در معرض خطر افسردگی و حتی بیماری‌های قلبی و عروقی قرار بده. (به مطلب «۷ خطر پنهان نشخوار فکری» مراجعه کنید.) ما باید با افکار منفی مبارزه کنیم و از عادت به تمرکز بیش از حد بر روی اتفاق‌های ناراحت کننده بپرهیزیم.

5. از تاثیر زخم‌های روانی آگاه شوید

چیزهای بیشتری هست که باید درباره بهداشت عاطفی و نحوه درمان زخم‌های روانی یادبگیریم. خوشبختانه اطلاعات زیادی در PsychologyToday.com و همین‌طور جاهای دیگر وجود داره. این که یاد بگیرید که چطور زخم‌های روانی رو درمان کنید و به فرزندانتون هم آموزش بدید که چطور این کار رو انجام بدن، علاوه بر ایجاد انعطاف‌پذیری عاطفی، به رشد و پیشرفت شما منجر خواهد شد.

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ پست «Five Ways to Improve Your Emotional Health» است که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» آن را ترجمه کرده است.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط