جستجو
Close this search box.

عزت نفس به ۵ دلیل راه موفقیت را برای شما هموارتر می‌سازد

فارغ از این که تعریف شما از موفقیت چیه، به احتمال زیاد عزت نفس می‌تونه به شما کمک کنه تا به ورژن موردنظرتون از موفقیت دست پیدا کنید.

خیلی از ماها از اتفاقاتی مثل پیروزی تیم ملی فوتبال زنان انگلیس، (که به شیرزنان یا Lionesses ملقب هستند) الهام گرفتیم، شاید چون به ما یادآوری می‌کنه که حتی در مواقع روبرویی با موانع، چقدر توانمندیم. علاوه بر این، خیلی از ماها رو تشویق می‌کنه تا به مفهوم موفقیت فکر کنیم و این که چطور می‌تونیم بهش دست پیدا کنیم؟

اولین قدم مهم اینه که نسخه خودتون از موفقیت رو تعریف کنید. جامعه دوست داره ما رو با پیام‌هایی درباره این که موفقیت چه شکلیه، بمباران کنه اما دنبال کردن رویاهای خودتون بهتون کمک می‌کنه تا نه تنها به موفقیت برسید بلکه به سرانجام رسیدن (کامیابی) رو هم احساس کنید. وقتی حرف از رسیدن می‌شه، عزت نفس (و کمک‌گرفتن از عزم راسخ) نقش اساسی خودش رو نشون می‌ده.

برای مثال، موفقیت برای من (نویسنده متن) حول محور کاری تعریف می‌شه که از انجام دادنش لذت می‌برم؛ مثل نوشتن. بعد از تحصیل در رشته نویسندگی در دانشگاه، وارد دنیای خرده‌فروشی شدم و سال‌ها طول کشید تا شغلی رو که در حال حاضر مشغول به انجامش هستم، پیدا کنم. جایی که هر روز می‌تونم بنویسم. این سفر، سفر آسانی نبود اما کسب عزت نفس (و انعطاف‌پذیری) در طول مسیر درهای زیادی رو به روی من باز کرد.

اگر شما هم به دنبال رسیدن به ورژن خودتون از موفقیت هستین، در ادامه این مقاله به شما توضیح می‌دم که عزت نفس چطور به افرادی مثل شما که به دنبال موفقیت هستند، کمک می‌کنه.

1. ارزشِ شما رو به شما یادآوری می‌کنه

در حالی که دارید برای خواسته‌هاتون در زندگی تلاش می‌کنید، ممکنه چندبار به عقب بازگردانده بشید. زمانی که ما از عزت نفس سالمی برخوردار باشیم، از ارزش ذاتیمون باخبر هستیم؛ یعنی هرچقدر هم مردم ما رو زمین بزنند، ما می‌دونیم که چیز ارزشمندی برای ارائه داریم و به راهمون ادامه می‌دیم.

این ارزش مثل سنگی در درون ماست. درسته که همیشه وجود داره اما گاهی اوقات ممکنه خاک روی اون سنگ رو بپوشونه و از دید پنهان بشه. پرداختن به عزت نفس و باور به این که ما ارزشمندیم، می‌تونه به ما کمک کنه آلودگی‌ها رو از روی سنگی که در درون ما وجود داره پاک کنیم و احساس ثبات رو تجربه کنیم. فرقی نداره که موفقیت رو همون شکلی که در ذهنتون بود، پیدا ‌کنید یا به چیزی کاملا متفاوت دست پیدا کنید؛ در هر دو حالت، دونستن ارزش‌های شما به معنای به کار گرفتن پتانسیل‌های شماست.

2. فرصت‌های بیشتری رو در اختیار شما قرار می‌ده

اساس اعتماد به نفس، عزت نفسه. وقتی برای خودمون و چیزهایی که برای ارائه‌دادن داریم ارزش قائل بشیم، احساس اعتماد به نفس بیشتری برای ادامه راه و انجام اون کارها داریم. این مورد ممکنه به این معنی باشه که ما بیشتر احتمال داره ریسک کنیم، فرصت‌هایی که در اختیارمون قرار داده شده رو اکتشاف کنیم و به جای این که از ترس “نه” بگیم، از روی هیجان “بله” بگیم.

برای تغییر ذهنیت سریع می‌تونین این روش رو امتحان کنید:

وقتی فرصتی در اختیار شما قرار داده می‌شه که با فکر کردن بهش احساس نگرانی و اضطراب می‌کنید، (مثل یه سخنرانی کوچیک برای گروهی از آدم‌ها) از خودتون بپرسید “این اتفاق چه دستاوردی برای من خواهد داشت؟” این سوال می‌تونه ذهن ما رو از ریسک‌طلبی، به سمت فرصت‌طلبی سوق بده و بهمون کمک کنه بتونیم آگاهانه‌تر تصمیم بگیریم.

Teamwork and team success concept. Best employees winning cup, celebrating victory. Flat vector illustration for leadership and career achievement topics

3. به آشکار شدن نقاط قوت شما کمک می‌کنه

حتما برای شما هم پیش اومده که در بچگی به خاطر پز دادن و خودنمایی کردن سرزنش بشید؛ پز دادن برای بسیاری از ماها مدت‌هاست که بار منفی داره اما گاهی اوقات این که پز دادن رو به عنوان یک ویژگی بد در نظر بگیریم، باعث می‌شه که نتونیم پیشرفت کنیم. شاید در محل کار تمایل داشته باشید که به بقیه اجازه بدید با عنوان‌هایی مثل “خوش‌برخورد” یا “متواضع” در کانون توجه قرار بگیرند یا از برجسته‌کردن مهارت‌های خودتون اجتناب کنید تا به عنوان یک فرد پزدهنده و خودنما دیده نشید. واقعیت اینه که با پنهان‌کردن نقاط قوتتون، خودتون رو از موفقیت بالقوه نیز پنهان می‌کنید. تقویت عزت نفس می‌تونه به شما کمک کنه نقاط قوت خودتون رو شناسایی کنید و به سمت اون‌ها متمایل بشید و نقاط قوت شناسایی شده رو اکتشاف کنید.

اگر نمی‌دونید نقاط قوتتون چه چیزهایی هستن، انجام این نظرسنجی ممکنه براتون مفید واقع بشه.

4. به شما کمک می‌کنه انعطاف‌پذیر باشید

همون‌طور که قبلا اشاره کردم، عزم و اراده عامل دیگری برای پیدا کردن ورژن شما از موفقیته و انعطاف‌پذیربودن برای این اتفاق امری ضروریه. انعطاف‌پذیری به شما کمک می‌کنه تا سوار فرازونشیب‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی بشید و بتونید مسیر رو ادامه بدید.

انعطاف‌پذیری به معنای مثبت‌ماندن در برابر همه اتفاقات احتمالی نیست؛ بلکه درباره پذیرش موقعیت‌های ناگوار و یادآوری موقتی‌بودن این اتفاق‌هاست. داشتن پایه محکمی از عزت نفس و باورداشتن به این که ارزشمند هستید، به انعطاف‌پذیربودن کمک می‌کنه چون این شمایید که از ارزش خودتون خبر دارین و می‌دونید که می‌تونید سوار ترن هوایی زندگی بشید و به دنبال چیزهایی باشید که شما رو خوشحال می‌کنند؛ چون دارای ارزشی هستید که می‌تونید با بقیه به اشتراک بذارید.

Teamwork and team success concept. Best employees winning cup, celebrating victory. Flat vector illustration for leadership and career achievement topics

5. به شما کمک می‌کنه از حریم و مرزهاتون مراقبت کنید

داشتن مرزهای سالم به معنی مراقبت از انرژی ماست؛ این کار نوعی از خودمراقبتی به شمار می‌ره که به شدت ضروریه و خیلی از ما رو درگیر خودش کرده. تقویت عزت نفس به ما کمک می‌کنه ارزشمندی و شایستگی خودمون رو به یاد داشته باشیم چون… ما لایق این هستیم که از خودمون مراقبت کنیم.

باور داشتن به این موضوع، تعیین و حفظ مرزها رو برای ما آسان‌تر می‌کنه تا بتونیم از خودمون مراقبت کنیم، استرسمون رو کاهش بدیم و انرژی لازم رو برای این که هر کاری رو به بهترین نحو ممکن انجام بدیم، حفظ کنیم.

فرقی نداره که تعریف شما از موفقیت برنده‌شدن جام فوتبال باشه یا احساس رضایت آنی، شما هرچیزی که لازم دارین رو از قبل در وجودتون دارید.

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ‌پستِ «Five ways building self-esteem paves the way to success» است که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» ترجمه‌اش کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط