جستجو
Close this search box.

۴ عادت ذهنی که افراد بسیار موفق به اشتراک گذاشته‌اند، از قول آدام گرانت، روانشناس وارتون

آیا عادات ذهنی درست می‌تونن شما رو موفق کنند؟ آدام گرانت (Adam Grant)، روانشناس سازمانی وارتون و نویسنده پرفروش نیویورک تایمز به این سوال پاسخ مثبت داده. گرانت در مقاله جدید CNBC.com می‌نویسه: «من بیشتر دوران حرفه و شغلم رو صرف مطالعه نیروهای محرکه‌ای کردم که به پیشرفت ما کمک می‌کنند. من فهمیدم که فرآیند یادگیری زمانی که دانشی رو کسب می‌کنیم به پایان نمی‌رسه. بلکه زمانی کامل می‌شه که ما به طور مداوم اون دانش رو به کار می‌گیریم.»

با در نظر گرفتن این ایده، گرانت ۱۱ عادت کوچکی رو شرح می‌ده که طبق مشاهداتش، افراد موفق روزانه اون‌‌ها رو انجام می‌دن. واقعا ارزشش رو داره که ببینید این ۱۱ عادت چه چیزهایی هستند. من توی این مطلب عادات مورد علاقه خودم (نویسنده مطلب) رو آوردم.

1. افراد موفق به دنبال راحت نبودن هستند

احتمالا این توصیه رو بارها شنیدید یا خوندید (حتی توی همین وبسایت) که «از محدوده راحتی خودتون خارج بشید». دلیلی هست که باعث مطرح شدن این توصیه می‌شه، انجام این کار سخته و تفاوت زیادی رو به وجود میاره.

گرانت توصیه می‌کنه: «احساس راحت نبودن رو هدف قرار بدید. این که به دنبال معذب شدن برید، شما رو در مسیر سریع‌تری از رشد قرار می‌ده.»

2. این افراد برای اشتباه کردن برنامه‌ریزی دارند

این مورد ممکنه یک ایده عجیب به نظر برسه. به هرحال، تعداد کمی از ما عمدا اشتباه می‌کنیم. درسته که افراد موفق ممکنه کار اشتباه رو عمدا انتخاب نکنند، اما کاملا انتظار دارند که گاهی اوقات دقیقا همین اتفاق بیفته و هیچ ایرادی نداره که چنین چیزی پیش بیاد.

در واقع، گرانت می‌نویسه: «این یه ایده عالیه که یک «ظرفیت خطا» برای خودتون بسازید. با تعداد مشخصی از اشتباهاتی که انتظار دارید در یک هفته یا یک ماه انجام بدید.» و بعد اضافه می‌کنه: «وقتی انتظار دارید اشتباه کنید، کمتر در موردش فکر می‌کنید و بیشتر پیشرفت می‌کنید.»

3. افراد موفق بازخورد نمی خواهند و به دنبال مشاوره هستند

گرانت نوشته که خیلی از ما در مشاوره خواستن خوب نیستیم و به همین دلیل پیشنهاداتی داره که چطور می‌تونیم در این مورد بهتر بشیم. ولی چرا درخواست مشاوره خیلی بهتر از بازخورد خواستنه؟

چون وقتی کسی به شما توصیه می‌کنه، به شما می‌گه که فکر می‌کنه باید چه کاری رو در آینده انجام بدید. ولی وقتی بهتون بازخورد می‌ده، به شما می‌گه که در گذشته چه کاری رو درست یا غلط انجام دادید. بازخورد خواستن مردم رو به سمت نقد کردن یا تشویق کردن کاری که انجام دادید سوق می‌ده اما درخواست مشاوره از اون‌ها دعوت می‌کنه تا به شما آموزش بدن.

و بعد اضافه می‌کنه: «اگر کسی خواست بهتون بازخورد بده، می‌تونین با یک سوال ساده مکالمه رو به سمت آموزش هدایت کنید: «چه کاری رو می‌تونم بار بعدی بهتر انجام بدم؟»»

4. افراد موفق مسافران ذهنی زمان هستند

گرانت می‌نویسه:‌ «وقتی در تلاش برای قدردانی از پیشرفت خودتون هستید، در نظر داشته باشید که خود گذشته شما، چطور به دستاوردهای فعلی شما نگاه می‌کنه. اگر پنج سال پیش می‌دونستید که الان چه کاری انجام می‌دید، چقدر به خودتون افتخار می‌کردید؟»

این توصیه عالیه و من معتقدم که به اندازه‌ای مفیده که با ذهنتون به آینده سفر کنید. تصور کنید که در پنج سال (یا حتی یک سال) آینده، کجا می‌خواهید باشید و بعد مراحلی رو مشخص کنید که شما رو از جایی که الان هستید، به اونجا می‌رسونه.

من (نویسنده مطلب) در کتاب Career Self-Care: Find Your Happiness, Success, and Fulfillment at Work که نوشتم، تمرین‌های متعددی رو برای کمک به سفر ذهنی به زمان گذشته و آینده ارائه می‌دم. اینکه بتونید از نظر ذهنی به جلو و عقب سفر کنید و شاید با نسخه‌ای قبلی خودتون یا نسخه‌ای که امیدوارید روزی بهش برسید صحبت کنید، می‌تونه به شما کمک کنه بفهمید موفقیت شما دقیقا می‌تونه چه چیزی باشه و این اولین قدم برای رسیدن به اون نقطه‌ست.

این نوشته ترجمه‌ای است که از بلاگ‌پستِ «Four Mental Habits Highly Successful People Share, According to Wharton Psychologist Adam Grant» که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» ترجمه‌اش کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط