10 راه که میتونه کمکت کنه دست از کمال گرایی برداری

10 راه که میتونه کمکت کنه دست از کمال گرایی برداری

کمال گرا هستی؟ 10 راه زیر بهت کمک میکنه تا از شر کمال گرایی که میتونه مثل یک دشمن برات باشه، خلاص شی.

کمال گراها بدترین دشمن خودشون هستند. اگر شما به عنوان یک کمال گرا شناخته میشی،پس میدونی که نسبت به بقیه در انجام امور از توانمندی بالاتری برخورداری.

متاسفانه ،عملکرد شما براتون هزینه هایی رو هم در بر خواهد داشت .به واسطه ی توانمندی زیادی که دارید استرس بیشتری رو تجربه میکنید و در نتیجه ضربه ی زیادی رو از این مساله میخورید.

ممکنه دلت بخواد در زمینه شغلی خودت بهترین باشی و سر همین از گذاشتن وقت برای سایر بخش های زندگیت بزنی و همه چی رو فدای اهدافت کنی.

ممکنه همیشه یک صدای درونی بهت بگه سخت تر کار کنی اما همین ندای درونی ممکنه مداوم یادت بندازه که اونقدرا هم خوب نیستی و شاید نتونی از عهده ی کارا خوب بر بیای.

همچنین اکثر کمال گراها از لحاظ ذهنی و عاطفی انقدر خسته میشن که خیلی جاها شاید تمایلی به ادامه دادن نداشته باشند.

اجازه نده دنیا خودش هر جا دلش خواست ببردت. سعی کن پرانرژی باشی و خودت کنترل مسیر زندگیت رو به دست بگیری.

حدودا 10 راه وجود دار که افراد کمال گرا میتونن با تکیه به اونها انگیزه خودشون رو حفظ کرده و کمال گرایی رو از زندگیشون دور کنن:

 • اهداف و انتظارهای شخصی واقع بینانه تری رو امتحان کن

کافیه بدونی که خودت بودن کافیه و برای اینکه به یک هدفی برسی نباید بدون نقص باشی. با تعیین اهداف واقع بینانه ،انرژی الکی صرف نمیکنی و همین باعث میشه که راحت تر با قبول شرایطی که داری و بدون نیاز به تغییرات چشمگیر، به اهدافت برسی.

اهداف و انتظارهای شخصی واقع بینانه تری رو امتحان کن

 • منتقد درونی خودرا به چالش بکشید

تسلیم افکار منفی خودت نشو. اجازه نده این افکار جان تو رو بگیرن. سعی کن در راستای رسیدن به اهدافت برای خودت پاداش های سالمی رو قرار بدی و به این وسیله خودت رو تشویق کنی. اجازه نده رو حساب اینکه دلت میخواد کامل ترین باشی، سلامتی عاطفی خودت رو به خطر بندازی. بینش خودت رو تقویت کن و اجازه بده عشق و تفکر مثبت تو رو در رسیدن به اهدافت کمکت کنند.

منتقد درونی خودرا به چالش بکشید

 • مراقبت از خودت رو در اولویت قرار بده و روی خودت سرمایه گذاری کن

بیشتر از قبل و بالاتر از هر کسی به خودت توجه کن و سعی کن با بیشتر کردن معلوماتت، کمال گرایی رو در خودت کاهش بدی. مطمئن باش اینطوری هم از خودت و هم از اطرافیانت بیشتر از قبل مراقبت میکنی.

مراقبت از خودت رو در اولویت قرار بده و روی خودت سرمایه گذاری کن

 • بیشتر از قبل روی مهارت”نه” گفتن تمرین کن

کمال گراها معمولا خیلی سخت پیش میاد که دست رد به کاری بزنن. باید قبول کرد که تنظیم مرزهای سالم همون چیزیه که میتونه انرژی ما رو به شکلی منطقی بین کارهای مختلف پخش کنه. کارهای اضافه ای رو که خیلی باهاشون حال نمی کنی کنار بذار و سعی کن بیشتر از قبل روی کارهایی که واقعا خوشحالت میکنه و برات مهمه سرمایه گذاری کنی.

بیشتر از قبل روی مهارت"نه" گفتن تمرین کن

 • یادت باشه اینکه به خودت استراحت میدی به معنای اتلاف وقت نیست

اگر از آدمای کمال گرایی باشی که منطقی به نظر میای، میشه کاملا پیش بینی کرد که به لحظه ای آروم و قرار داشتن به چشم اتلاف وقت نگاه میکنی. حواست باشه و سعی کن یادت نره که استراحت کردن و البته انجام دادن کارهایی که بهت قوت قلب میده، شرطی ضروری برای اینه که انگیزه لازم برای انجام کارهات رو داشته باشی. تمرین کن تا برای آرامش خودت هم وقت بذاری و انگیزه ت برای دنبال کردن مجدد رویاهات رو به این وسیله شارژ کنی.

یادت باشه اینکه به خودت استراحت میدی به معنای اتلاف وقت نیست

 • اطمینان داشته باش که هر چیزی به وقت خودش رخ میده

در طول عمرت میشه گفت بارها روش های مختلفی رو برای رسیدن به اهدافی که داشتی، امتحان کردی. روزایی بوده که حتی مجبور شدی یک شب رو به خودت جهنم کنی و تا صبح بیدار بمونی تا پروژه ت رو به پایان برسونی. غیر از این بوده که تونستی از عهده ی تک تک این کارا بر بیای؟ سعی کن به این مساله که چقدر همیشه در انجام کارهات توانمند بودی فکر کنی چرا که همین مساله باعث میشه خیلی جاها وحشت نکنی و غرق اتفاقات بی شماری که دور تو رو گرفتن، نشی.

 • در برنامه های خودت برای استراحت هم زمان بذار و به این وسیله انرژی خودت رو بازیابی کن

احتمالا فکر میکنی که اول باید کاری رو به سرانجام برسونی و بعد از اونه که سزاوار استراحتی اما، درستش اینه که از قبل اینکه کاری به انتها برسه به فکر استراحت بعدش باشی و براش برنامه ریزی کنی. تازه اگر از آدمایی باشی که خیلی به خودت توجه میکنی، میشه امید داشت که ذره ای در این زمینه موفق عمل کنی. به این فکر کن اگر فقط بخشی از تلاش هایی که برای رسیدن به اتفاقاتی که از نظرت مهمه رو صرف خودت میکردی، چقدر میتونستی آروم تر از قبل و در آرامش باشی.

 • برای تعطیلات آخر هفته خودت برنامه ریزی کن و خودت رو از اتفاقای معمولی که ذهنت رو درگیر میکنه دور کن

واقعا هیچ چیز نمیتونه آرامش اینو داشته باشه که چند روزی از شهر بیرون بری و محیط های جدید رو تجربه کنی. سفر به مناطق جدید میتونه بهت کمک کنه تا انرژی خودت رو از هر چی کار روزمره و سنگین و گاها تکراریه پاک کرده و تمام انرژی های خوب رو به خودت جذب کنی. انرژی هایی که گاهی اوقات به خاطر شرایط کاری سنگین ممکنه چشم به روشون ببندی.

 • از این شاخه به اون شاخه پریدن رو کنار بذار چرا که وقتت رو هدر میده

شاید فکر کنی من که همچین آدمی نیستم ولی خب متاسفانه باید بگم که هستی. لازم نیست همه ی کارها رو همزمان انجام بدی. اگه همچین کاری کنی، هم انرژیت الکی هدر میره و هم کاراییت کمتر میشه؛ در نتیجه هم که اضطراب، عملکرد ذهنت رو مختل میکنه. از خودمراقبتی غافل نشو و سعی کن تمرین کنی تا همیشه ذهنت در اختیار خودت باشه.

از این شاخه به اون شاخه پریدن رو کنار بذار چرا که وقتت رو هدر میده

 • حواست باشه که استانداردهای تو در انجام دادن کارها با بقیه فرق میکنه

متاسفانه خیلی از ماها فکر میکنیم که اگه کاری رو خودمون تونستیم انجام بدیم، بقیه هم باید بتونن به همون خوبی انجامش بدن. میدونم شاید تعجب کنی اما حقیقتا همه قرار نیست اندازه ی تو توانمندی داشته باشن. سعی کن توقعاتت رو مدیریت کنی و به این شکل از اضطراب و خشمی که ممکنه در چنین شرایطی سرتاسر وجودت رو بگیره، رهایی پیدا کنی.

 

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ‌پستِ «Perfectionist? 10 Ways to Stop Being Your Own Worst Enemy » است که «کیمیا عباسی» ترجمه‌اش کرده است.

12 دیدگاه برای “10 راه که میتونه کمکت کنه دست از کمال گرایی برداری

 1. Parisa گفته:

  مرسی کیمیا و مرسی هلی، هر کدوم اینا رو خوندم انگار در قلبم تیری فرو رفت و در نهایت پذیرفتم بله من کمالگرام ! دقیقا اونجایی که سخخخخخخت به خودت سخت میگیری و یهو دیگه سوختت تموم میشه و ولش میکنی و ادامه نمیدی بدترین حالت ممکنه اینکه همیشه باید نمره الف باشی و همش استرس داشته باشی که حتی نتونی درست بخوابی خیلی تلخ بود.
  مرسی♥️
  واقعا تلاشمو میکنم که تموم کنم این کمالگرایی رو!

 2. زهرا گفته:

  مرسی از مقاله خوبی که برامون ترجمه کردید❤️ من کمال‌طلبی رو در خودم میدیدم همیشه؛ اما مورد آخر که تمام مدت تو زندگی من باعث میشد جلو نرم رو فکر نمیکردم جزء این موارد باشه.. مرسی هلی. خیلی کمک کرد بهم😘

 3. ثمین گفته:

  خیلی خیلی عالی بود
  خصوصا اینکه من امروز بیش از هرروز دیگه درگیرکمال طلبی بودم ووقتی ایمیلم راباز کردم وایمیل هفته نامه راخوندم کلی کیف کردم
  واقعا ممنونم وده قانون را مینویسم که یادم نره!!!!

 4. مهدی گفته:

  سلام خدمت همه کادر پادکست، عالی عالی عالی هستین. این کمال طلبی باعث شده زندگی من قفل بشه بعضی روزها بخصوص اگه مثلا برنامه بریزم برای خودم که تاظهر باید یک سری کار انجام بدم اگه اولین کارم زمان بندیش به هم بخوره اصلا قید مابقی کارها را هم میزنم .
  ولی خداروشکر در مسیر بهبود هستم به خصوص اون اپیزود کمال طلبی شما خیلی روم تاثیر گذاشت.
  والانم با خوندن مقاله مشکلات درونی که رنج میبرم واضح تر شدن یکم و باعث میشه بتونم بهتر باهاش کنار بیام و حلشون کنم
  #مرسی#هلی_تالک

 5. شیما گفته:

  سلام. ممنون برای انتخاب مقاله خوب و ترجمه خوب.
  من آدم به شدت کمال گرایی بودم و الان مدتیه که دارم روی خودم کار می کنم و تازه می فهمم چقدددررر خودم رو توی مسائل و کارهای مختلف آزار داده بودم و زمان و انرژی برای جزییات و مسائل کم اهمیت صرف کرده بودم و استرس بی دلیل به خودم وارد کرده بودم. حالا که با آگاهی بیشتری دارم پیش میرم، هر وقت احساس می کنم دارم در مورد چیزی دوباره میفتم توی تله کمال طلبی، می تونم نقادانه با خودم گپ بزنم و خودمو نجات بدم 🙂
  ممنون تیم هلی تاک

 6. ati گفته:

  منم شدیدا درگیر کمالگرایی هستم هروقت میخوام کاری انجام بدم باخودم میگم باید تموم شرایطی که مدنظرمه مهیا بشه تا بتونم تمام و کمال انجامش بدم و متاسفانه بخاطر همین اصن اون کارو شروع نمی کنم.مورد بعدی هم اینکه وقتی یه جاهایی شکست میخورم با خودم میگم من به اندازه کافی خوب نیستم من هیچ کاری نمیتونم انجام بدم و..‌‌. بخاطر همین کلا ناامید میشم ولی باخوندن هفته نامه هلی و پادکست مربوط به کمالگرایی متوجه این مشکل شدم ودارم سعی میکنم که برطرفش کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.