جستجو
Close this search box.

پنج روش برای تمرین خودشفقتی

نویسنده این مطلب می‌گه: چندوقت پیش با پستی از همکارم نیکول پری (Nicole Perry) توی اینستاگرام مواجه شدم که پیامی قوی درباره خودشفقتی به اشتراک گذاشته بود. خودشفقتی ابزاری احساسیه که اخیرا بیشتر و بیشتر اون رو توصیه می‌کنم.

ما بین فشارهای اجتماعی و اضافه‌بار روانی دنیای دیجیتال، نیاز داریم بهمون یادآوری بشه که ما در نهایت انسان هستیم. با نقاط قوت و ضعف، با موفقیت‌ها و شکست‌ها و به طور دائم در حال رشد و تکاملیم.

دکتر کریستین نف Dr. Kristin Neff، متخصص خودشفقتی، فهرستی از کارها رو جمع‌آوری کرده که می‌تونید برای تمرین بیشتر مهارت خودشفقتی انجامشون بدید. توی این مطلب به ۵ تکنیک اقتباس شده از کار دکتر نف می‌پردازیم که برای تقویت خودشفقتی می‌تونید از اون‌ها استفاده کنید.

1. قدردانی رو تمرین کنید

گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که قدردان چیزهایی باشیم که هر روز تجربه می‌کنیم. تحت تاثیر استرس روزانه، کار،‌ مسئولیت‌ها و زندگی شخصی، فراموش می‌کنیم که از خودمون یا عزیزانمون قدردانی کنیم. قدردانی برای مراقبت از ما و نگرانی درباره ما یا بدنمون که پناهگاه عشق و سلامتیه.

من یک‌بار لیستی شگفت انگیز رو دیدم که بهمون یادآوری می‌کرد به کارهای کوچک و آزاردهنده روزانه، مثل لباس یا ظرف شستن، به چشم فرصتی برای یادآوری تمام نعمت‌های کوچکی که در زندگی داریم نگاه کنیم. وقتی به چیزهای کوچک توجه می‌کنیم، می‌تونیم بقیه جهان رو با چشمانی مهربان‌تر ببینیم.

2. با خودتان مهربان باشد

وقتی دوستی از ما مشاوره می‌خواد، سعی می‌کنیم با اون فرد صادق و مهربان باشیم. بسیاری از ما در تلاش هستیم که موقع انجام این کار، از کلمات مناسب استفاده کنیم. آیا ما با خودمون هم همین‌کار رو می‌کنیم؟ آیا نسبت به نحوه صحبت با خودمون هم مهربانی به خرج می‌دیم؟ وقتی به انعکاس تصویر خودمون در آینه نگاه می‌کنیم، به خودمون چی می‌گیم؟ این حرف‌ها غذایی برای افکارمون هستند.

3. خودتان را ببخشید

این دقیقا مشابه چیزیه که قبل‌تر توضیح دادم. وقتی کسی کار اشتباهی رو انجام می‌ده که بر روی زندگی ما تاثیر داره، اولین چیزی که می‌گیم چیه؟ «نگران نباش» یا «چیز مهمی نیست». آیا همین لطف رو نسبت به خودمون هم داریم؟ گاهی اوقات ما با این موضوع درگیریم که بپذیریم ما فقط انسانیم و ممکنه که اشتباه کنیم. بیاید خودمون رو ببخشیم و از اشتباهاتمون درس بگیریم.

4. به خودتان اجازه دهید که «آموخته ها را از یاد ببرید»

آیا متوجه الگویی توی این مطلب شدید؟ اگر ما بتونیم که با خودمون مهربان و بخشنده باشیم، می‌تونیم فضایی رو برای از یادبردن چیزهایی که یاد گرفتیم فراهم کنیم. از یاد بردن پیام‌های قروقاطی که جامعه سر راه ما قرار داده، باعث شده باور کنیم بهره‌وری ما، معیاری برای ارزشمند بودن ماست. این باورهای درونی که ما کافی نیستیم رو از یاد ببرید، چون ما کافی هستیم و سزاوار عشق، تعلق و ارتباطیم.

5. به خودتان استراحت دهید

گاهی اوقات تنها چیزی که نیاز داریم استراحت و اجازه برای گفتن جملاتی مثل این‌هاست: «من به اندازه کافی دارم تلاش می‌کنم.»، «من کافی هستم.» یا «این کافیه». ما برای قدردانی از همه چیزهایی که به دست آورده‌ایم به فضا نیاز داریم. اگر به این نقطه رسیدید، به خودتون «استراحت» بدید. ۵ دقیقه رو به مدیتیشن، نفس کشیدن، گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خودتون اختصاص بدید یا به سادگی فقط برای پنج دقیقه خودتون رو از همه چیز جدا کنید.

شما چطور هر روز خودشفقتی رو تمرین می‌کنید؟

این نوشته ترجمه‌ای از بلاگ‌پستِ «Five Ways to Practice Self-Compassion, It’s becoming increasingly important today» است که «آژانس محتوای نیم‌فاصله» ترجمه‌اش کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته‌نامه‌های اخیر

شبکه‌های اجتماعی

مقالات مرتبط